İLK
1000
İtalya Bayrağı

İtalya

Bologna Üniversitesi

Genel Bilgiler

İtalya'da kurulan, Avrupa kültürünün kilometre taşları ve referans noktalarından biri olan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak kabul edilmektedir. 1088 yılında kurulmuştur. Bu köklü geleneğinin doğal bir sonucu olarak, İtalya’nın ve hatta dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Seksen beş bine ulaşan öğrenci sayısı, Bologna Üniversitesi'ni İtalya’nın en popüler eğitim kurumu haline getirir.

Üniversite Bilgisi
Bologna, Cesena, Forli, Ravenna ve Rimini olmak üzere 5 kampüse sahip olup eğitim ve ders dışı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanların toplamı 1 milyon 162 bin 500 metrekareden fazladır. Bologna Üniversitesi'nde eğitim; 11 fakülte, 32 bölüm ve 12 Araştırma ve Eğitim Merkezi bünyesinde verilmektedir. Üniversitede 11.000’den fazla araştırma yapılmakta olup toplamda 400 patentin yanı sıra 147 adet finanse edilen araştırma projesi, 10 SIR (Genç Araştırmacıların Bilimsel Bağımsızlığı) projesi ve 7 bölümler arası Endüstriyel Araştırma Merkezi projesi yürütülmektedir.

Üniversite Programları ve Daha Fazlası
Üniversitede toplamda 215 lisans, 110 yüksek lisans ve 41 doktora programı bulunur. Toplamda 71 uluslararası akademik derece programının 47’si İngilizce müfredatlıdır. Üniversite kütüphanesinde 47.000 çevrimiçi dergi, 190.000 e-kitap ve 647 veri tabanına erişim sağlanabilmektedir. Bologna Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenci sayısı, değişim programlarıyla birlikte 2.113’tür. Üniversite bünyesinde görev yapan akademik, idari ve hizmet kadrosunun sayısı ise 5.756’dır. Bir çok ünlü akademisyene ve profesöre ev sahipliği yapmış olan Bologna Üniversitesi'nde ünlü İtalyan filozof ve yazar Umberto Eco, 1975 yılında profesör olarak çalışmıştır.

Bologna Üniversitesi, eğitim, öğretim, araştırma, mesleki ve kültürel faaliyetler için destek sağlayan geniş bir tesis, kütüphane ve belgesel hizmetleri ağına sahiptir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA