Almanya Bayrağı

Almanya

Bonn Üniversitesi

Genel Bilgiler

Bonn Üniversitesi - Universität Bonn

Rheinische Friedrich Wilhelms Bonn Üniversitesi veya kısaca Bonn Üniversitesi; Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan ve Bonn kentinde kurulan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Üniversite mevcut haliyle 18 Ekim 1818 tarihinde lll. Frederick William tarafından kurulmuştur ve 1777 yılında kurulan Köln Prens Seçmen Akademisi’nin bir devamı niteliği taşımaktadır.

Uluslararası Alanda 80 Üniversite İle Ortaklık

Birçok fakültede 203 farklı bölümde eğitim veren Bonn Üniversitesi'nde toplamda 38.043 öğrenci eğitim
görmekte ve bu öğrencilerden 5.000’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca 4.100 öğretim üyesinin görev aldığı üniversitede toplamda 540 profesör eğitim vermektedir. Uluslararası alanda yaklaşık 80 üniversite ile ortaklığı bulunan üniversitenin, Bonn şehrinde dağılmış biçimde toplam 349 binası bulunmaktadır ve bunların 12’sini üniversitenin araştırma merkezleri oluşturmaktadır.

Fakülteleri İle Bonn

Bonn Üniversitesi 7 fakülteye ( Katolik ve Protestan İlahiyat Fakülteleri, Hukuk ve Ekonomi , Matematik ve Doğa Bilimleri , Sanat , Tıp ve Tarım ) sahip kapsamlı bir üniversitedir. Halen 383'den fazla öğrenci (143 ülkeden 5.000 uluslararası öğrenci) 203 çalışma programından birine kayıtlıdır. Üniversitenin 540 profesör de dahil olmak üzere yaklaşık 6.400 personeli vardır.

Almanya'nın Önde Gelen Saygın Üniversitesi

Araştırmada mükemmellik ve eğitimde yenilikçi hedefler, son on yılda olağanüstü bilim insanlarının üniversite bünyesine katılması sayesinde Bonn Üniversitesi'nin eğitim anlayışını oluşturmaktadır. Böylece, Bonn Üniversitesi Almanya'nın önde gelen saygın üniversitelerinden biri haline gelmiştir.

Üniversite Kampüsü

Üniversitenin fakülteleri, merkezleri ve tesisleri adeta şehir içinde bir şehir oluşturmaktadır. Gittiğiniz her yerde, öğrencilerle ve akademik dünyayla karşılaşmanız mümkündür. Bonn şehri ve üniversite, bu bağlamda uyumlu ve samimi bir birlik içindedir. Bonn Üniversitesi beş ana merkezden oluşur: Ana kampüs Juridicum, Poppelsdorf Kampüsü, Endenich Kampüsü, Bonn- Venusberg (Üniversite Hastanesi) ve Klein-Altendorf Kampüsü(Ziraat Fakültesi) Üniversite kütüphanesi, Duisburg Üniversitesi kütüphanesinden miras kalan 6.000 cilt eser ile 1818'de kurulmuştur. Kütüphane daha sonra 19. yüzyılın sonunda yaklaşık 200.000 cilt eser ve II. Dünya Savaşı'nın da patlak vermesi ile yaklaşık 600.000 cilt kitap ile doldu. Savaştan sonra kütüphane 1960 yılında yeni merkez kütüphanenin tamamlanmasına kadar çeşitli geçici yerlere yerleştirildi. 1983 yılında ana binanın batısındaki Poppelsdorf'ta yeni bir kütüphane binası açıldı ve bu yeni kütüphane binası şuanda bilim, tarım ve tıp koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA