Macaristan Bayrağı

Macaristan

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Genel Bilgiler

Avrupa'da üniversite düzeyinde mühendis yetiştiren ilk kurum sayılan Budapeşte Teknoloji Ve Ekonomi Üniversitesi; Macaristan'daki en önemli teknoloji üniversitesidir. Kurum, dünyanın en eski Teknoloji Enstitüsü olarak kabul edilir. 1782 yılında kurulan okul, bünyesinde bulunan sekiz fakülte 110'dan fazla programa ev sahipliği yapmaktadır. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi'nde eğitim ve araştırma faaliyetlerine yaklaşık 1100 öğretim üyesi, 400 araştırmacı ve  çok sayıda davetli öğretim üyesi uzman katılmaktadır. Üniversitenin 21.171 öğrencisinin yaklaşık 1381'i yurt dışındaki 50 ülkeden gelmektedir. Dolayısıyla üniversitenin yapısı oldukça kozmopolittir. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Macaristan'ın mühendislik derecelerinin yaklaşık% 70'ine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca üniversitenin 34 profesörü ve araştırmacısı Macaristan Bilimler Akademisi üyesidir. Üniversitede eğitim beş dilde verilmektedir: Macarca, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça. 

Tarihte Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi
. 1782 yılında kuruldu.
. 1860 yılında Macarca dili, eğitim dili olarak Latince'nin yerini aldı.
. 1910'da üniversite, şu anki yeri olan Gellért meydanına taşındı.
. 1925 yılında ilk kez kadın öğrenciler kayıt olmaya başladı.
. 1939 yılında  Sürekli Eğitim Enstitüsü kapılarını öğrencilerine açtı.
. 1949 yılında "Budapeşte Teknik Üniversitesi" adı resmi hale geldi. Şu anda üniversite şu fakültelerden oluşmaktadır: İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık, Kimya Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği. 
. 1955'de Ulaştırma Mühendisliği Fakültesi kuruldu.
. 1984'de öğretim dili İngilizce ve Macarca olarak sunulmaya başladı.
. 1994 yılında Budapeşte Teknik Üniversitesi, Macaristan'da kredi sistemini tanıtan ilk üniversitelerden biri oldu.
. 1998'de  Doğa Bilimleri Fakültesi ile Ekonomik ve Sosyal Bilimler Fakültesi kuruldu.
. 2000 yılında resmi adı Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi olarak değiştirildi.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME), disiplinlerarası programlarda faaliyet gösteren bir devlet üniversitesidir. Eğitim, araştırma, yenilik ve doğrudan ek hizmetler fakülteler tarafından yürütülmektedir. Fakülteler arasındaki iş paylaşımı, hem eğitim hem de teknoloji alanında kendini ortaya koymaktadır. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA