İLK
1000
Macaristan Bayrağı

Macaristan

Debrecen Üniversitesi

Genel Bilgiler

Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın başkent Budapeşte’den sonra ikinci büyük şehri olan Debrecen’de yer alır. Macaristan’ın eğitim sürekliliği açısından en eski üniversitesi olup 1538’de kurulmuştur. DÜ’de sunulan dersler ve genel eğitim, pratik ve iş piyasasına yönelik bilgilere odaklanmıştır ve eğitim kalitesi ulusal standartların çok üzerindedir. Yerel ve ulusal şirketlerle kurduğu işbirliği sayesinde öğrenciler eğitimleri esnasında iş süreçlerine dair bir fikir edinme şansı bulurlar.

Üniversitede çeşitli kredi ve burs olanakları bulunmaktadır. Bunların arasında Stipendium Hungaricum Bursu, Erasmus ve birkaç federal eğitim kredisi yer alır.

Debrecen Üniversitesi’nde yurt olanağı sunulmaktadır. Öğrenciler konforlu yurtlarda kalmayı veya ev kiralamayı seçebilirler; kampüs bölgesinde pek çok öğrenci hosteli bulunmakta olup buralarda genellikle yabancı öğrenciler kalmaktadır.

Üniversitede 66 lisans ve 77 yüksek lisans programında yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim görmektedir. Fakültelerde 198 profesör, diğer unvanlara sahip 1.252 akademisyen, 4.555 tam zamanlı idari personel ve 163 yarı zamanlı idari personel görev yapmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA