Almanya Bayrağı

Almanya

Dresden Teknoloji Üniversitesi

Genel Bilgiler

Dresden Teknik Üniversitesi - Technische Universität Dresden

Dresden Teknik Üniversitesi, Almanya'nın Dresden şehrinde kurulan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Kurumun ismi kısaca TU Dresden veya TUD olarak da adlandırılmaktadır. Dresden Üniversitesi; Dresden şehri ve Saksonya eyaletinin en büyük üniversitesi olmakla beraber 32.389 öğrencisiyle Almanya’nın da en büyük ilk 10 üniversitesi arasında yer almaktadır. Ayrıca bu saygın kurum Almanya’nın en iyi teknik üniversitelerinden bir tanesidir.

Almanya'nın En Eski Teknoloji Üniversiteleri

Dresden Teknik Üniversitesi yaklaşık 200 yıl önce, 1828 yılında kurulan bir üniversite olmasına karşın şu anki ismini 1961’de almıştır ve Almanya’nın en eski teknoloji üniversiteleri arasında yer almaktadır. Dresden Teknik Üniversitesi Almanya’nın önde gelen 9 Alman Teknoloji Enstitüsünün içinde yer aldığı TU9’un bir parçasıdır ve 2012 yılında  Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi’nde üç turu da geçerek mükemmellik statüsü almaya hak kazanmıştır.

Sıralamalarda Dresden

Uluslararası alanda 120’den fazla partnerliği bulunun Dresden Teknik Üniversitesi’nden diğer ülkelerde yer alan üniversitelere geçiş yapmak, bu partnerlikler sayesinde oldukça kolaydır. QS 2019 Dünya Sıralaması'na göre Dresden Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve Teknoloji alanında Almanya’daki üniversiteler arasında en iyi 6. sırada, Dünya’daki en iyi üniversiteler arasında ise 113. sırada yer almaktadır.

2018 Kasım ayı verilerine göre üniversite bünyesindeki 32.389 öğrencinin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite bünyesindeki 18 fakültede ve 300’ün üzerinde bölümde toplamda 4.559 öğretim üyesi görev almaktadır.

Üniversitenin Fakülteleri

Üniversitenin teknik fakültesinden sonra 4.390 öğrencisi ile Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, üniversitenin en büyük ikinci fakültesidir. Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik ve Psikoloji olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır ve bölümlerin tümü ana kampüste bulunmaktadır. 2006 yılında Biyoloji bölümü için yeni bir araştırma binası açan kurumun ana kampüsü, Dresden şehir merkezinin güneyinde yer almaktadır ve otobüs, tramvay gibi ulaşım araçları ile kampüse ulaşım oldukça kolaydır. Ana kampüsün yanı sıra Tıp Fakültesi ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi de Dresden şehrinin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Dresden şehir olarak Almanya’da bulunan diğer şehirlerden daha ucuz olduğundan ve konaklama ücretleri diğerlerine kıyasla çok daha düşük olduğundan dolayı, Dresden Teknik Üniversitesi öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA