Almanya Bayrağı

Almanya

Dresden Teknoloji Üniversitesi

Genel Bilgiler

Dresden Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi, ayrıca TU Dresden veya kısaca TUD kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Dresden Üniversitesi, Dresden şehri ve Saksonya eyaletinin en büyük üniversitesi olmakla beraber 32.389 öğrencisiyle Almanya’nın da en büyük ilk 10 üniversitesi arasında yer almaktadır ve Almanya’nın en iyi teknik üniversitelerinden bir tanesidir.

Dresden Teknik Üniversitesi yaklaşık 200 yıl önce, yani 1828 yılında kurulan bir üniversite olmasına karşın şu anki ismini 1961’de almıştır ve Almanya’nın en eski teknoloji üniversiteleri arasında yer alır. Dresden Teknik Üniversitesi Almanya’nın önde gelen 9 Alman Teknoloji Enstitüsünün içinde yer aldığı TU9’un bir parçasıdır ve 2012 yılında  Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi’nde üç turu da geçerek mükemmellik statüsü almaya hak kazanmıştır.

Uluslararası alanda 120’den fazla partnerliği bulunun Dresden Teknik Üniversitesi’nden diğer ülkelerdeki üniversitelere de geçmek bu partnerlikler sayesinde oldukça kolaydır. QS 2019 Dünya sıralamasına göre Dresden Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve Teknoloji alanında Almanya’daki üniversiteler arasında en iyi 6. sırada, Dünya’daki en iyi üniversiteler arasında ise 113. sırada yer almaktadır.

2018 Kasım ayı verilerine göre Üniversite bünyesindeki 32.389 öğrencinin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite bünyesindeki 18 fakültede ve 300’ün üzerinde bölümde toplamda 4.559 öğretim üyesi görev almaktadır.

Dresden şehir olarak Almanya’da bulunan diğer şehirlerden daha ucuz olduğundan ve konaklama ücretleri diğerlerine kıyasla çok daha düşük olduğundan Dresden Teknik Üniversitesi öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA