Macaristan Bayrağı

Macaristan

Dunaujvaros Üniversitesi

Genel Bilgiler

Dunaujvaros Üniversitesi, Macaristan'ın Dunaujvaros şehrinde yer alan ve ülkenin önde gelen üniversitelerinden biridir. 1953 yılında Metalurji Teknik Okulu olarak kurulan Dunaujvaros Üniversitesi, öğrencilerin lise notlarına, diploma bilgilerine, transkriptine ve kişisel becerilerine bakarak, öğrencilerin hangi fakültede eğitim alması gerektiğini belirler. Özellikle Mühendislik ve İşletme bölümlerine kayıt yapacak öğrencilerden iyi derecede İngilizce ve Matematik bilgisi isteyen Dunaujvaros Üniversitesi'nde öğrenciler, İngilizce yeterlilik seviyesini geçemediği taktirde İngilizce hazırlık eğitimi alırlar.

Tarihte Dunaujvaros Üniversitesi
Dunaujvaros Üniversitesi ilk olarak 1953 yılında Tuna Demir Fabrikası'ndaki teknisyenlere artan ihtiyaç nedeniyle kurulan Metalurji Teknik Okulu'dur. Mesleki gelişim ve endüstrinin orta düzey mesleki ihtiyaçlarındaki artış nedeniyle teknik okul, daha sonra 1962'de Yüksek Metalurji Teknik Okulu'na dönüştürülmüştür. Kurum 1969 yılında bir üniversite kalifikasyonu aldı ve aynı zamanda Miskolc Üniversitesi ile işbirliği yapmaya başladı. 2000 yılından bu yana ise , Dunaújváros Üniversitesi, şehrin ve bölgenin entelektüel inovasyon merkezi haline gelmiştir. Eğitim ve altyapı gelişmeleri ile üniversite öğrencilerinin sayısı sekiz kat arttı ve 2011 yılında kolejde yaklaşık beş bin öğrenci eğitim almaya başladı. 

Üniversitede lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitim verilmektedir. Lisans programları arasında Malzeme Mühendisliği, İşletme, İşletme Bilişim, Makina Mühendisliği, İletişim ve Medya Çalışmaları, Bilgisayar Bilimi, Teknik Öğretim Elemanı gibi bölümler yer almaktadır. Yüksek lisans programları arasında ise çeşitli mühendislik programları bulunmaktadır.