İLK
1000
Macaristan Bayrağı

Macaristan

Eötvas Lorand Üniversitesi

Genel Bilgiler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Eötvös Loránd Üniversitesi, Macaristan’ın en prestijli okullarından biri olup dünya en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 500’de yer almaktadır. Ayrıca, Avrupa’nın en iyi 250 yükseköğretim kurumundan biridir. 1635’te kurulduğu günden bu yana eğitime hiç ara vermemesi nedeniyle de özel bir kurumdur.

ELÜ personelinin %75’i akademik dereceye sahiptir ve bu, Macaristan üniversiteleri arasındaki en yüksek orandır. Toplamda 8 fakülte bünyesinde 38 lisans ve 96 yüksek lisans programı bulunmakta, toplamda 13.162 ders verilmektedir. Bu anlamda Macaristan’ın eğitim portföyü en geniş üniversitesi olma unvanını da elinde bulundurmaktadır. 2016 istatistiklerine göre Macaristan’da üniversite başvurusu yapan her 5 kişiden 1’i ELÜ’yü tercih etmiştir. Üniversitede 80 farklı ülkeden öğrenci eğitim görmekte, 9 uluslararası üniversite ağı kapsamında faaliyet gösterilmektedir. ELÜ’de son derece enternasyonel bir ortamda eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Eötvös Loránd Üniversitesi tarafından verilen diplomalar tüm dünyada geçerlilik taşımakta olup eğitim programları Macaristan Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir. ELÜ’de alacağınız derslerin kredileri tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde transfer edilebilir. Ayrıca, ELÜ öğretim üyeleri ve mezunları arasında Nobel Ödülüne aday gösterilenler olmuştur. Her yıl kayıt yaptıran öğrenci sayısı 28.000’i geçmekle birlikte son derece kalifiye 1.800 öğretim üyesi ve araştırmacı ELÜ bünyesinde faaliyet göstermektedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA