Almanya Bayrağı

Almanya

Freiburg Albert Ludwigs Ünivesitesi

Genel Bilgiler

Freiburg Albert Ludwig Üniversitesi (Freiburg Üniversitesi)

Freiburg Albert Ludwig Üniversitesi veya kısaca Freiburg Üniversitesi Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Freiburg im Breisgau kentindeki kamuya ait önde gelen üniversiteler arasında bulunan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, 1457 yılında, Viyana Üniversitesi'nden sonra Avusturya-Habsburg bölgesindeki ikinci üniversite olarak Habsburg hanedanlığı tarafından kurulmuştur.

Bugün Freiburg, beşeri bilimlere, sosyal bilimlere ve doğa bilimlerine yönelik eğitim veren Almanya'daki en eski beşinci üniversitedir. Üniversite 11 fakülteden oluşur ve Almanya genelinden ve 120'den fazla ülkeden gelen öğrencileri cezbeder ve yabancı öğrenciler, toplam öğrenci sayısının yaklaşık %16'sını oluşturur. Freiburg Üniversitesi’nde ayrıca yüksek lisans seviyesinde bir çok İngilizce eğitim verilen program bulunmaktadır.

Akademisyenler, siyasi temsilciler ve medya tarafından Almanya'nın en seçkin üniversitelerinden biri olarak adlandırılan Freiburg Üniversitesi, Avrupa'nın en iyi araştırma ve öğretim kurumları arasında yer almaktadır. Freiburg Üniversitesi yıllık ortalama 70 patent almakta ve şu anda elinde 1680 aktif patent ve 150 lisans anlaşması bulundurmaktadır. Üniversite 2017 yılı en yenilikçi üniversiteler listesinde Avrupa’da 24. sırada yer almıştır ve QS 2019 Dünya sıralamasında Klasik Tarih bölümünde Almanya’da 4. sırada, dünyada ise 28. sırada yer almıştır.

Freiburg Üniversitesinden, Martin Heidegger, Hannah Arendt, Rudolf Carnap, David Daube, Johann Eck, Hans-Georg Gadamer, Friedrich Hayek, Edmund Husserl, Friedrich Meinecke, Max Weber, Paul Uhlenhuth ve Ernst Zermelo gibi figürler mezun olmuştur. Ekim 2018 itibariyle Freiburg Üniversitesi akademisyenleri bünyesinde toplamda 21 Nobel Ödülü ve 15 Leibniz Ödülü barındırmaktadır.

Not: Freiburg Üniversitesinin harç ücretlerini Bölüm ve Fiyatlar sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA