Almanya Bayrağı

Almanya

Freiburg Albert Ludwigs Ünivesitesi

Genel Bilgiler

Freiburg Albert Ludwig Üniversitesi - University - Albert-Ludwigs- Universität

Freiburg Albert Ludwig Üniversitesi veya kısaca Freiburg Üniversitesi; Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Freiburg im Breisgau kentindeki kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, 1457 yılında, Viyana Üniversitesi'nden sonra Avusturya-Habsburg bölgesindeki ikinci üniversite olarak Habsburg hanedanlığı tarafından kurulmuştur. 

Bugün Freiburg Üniversitesi; beşeri bilimlere, sosyal bilimlere ve doğa bilimlerine yönelik eğitim veren Almanya'daki en eski beşinci üniversitedir. 11 fakülteden oluşan kurum, Almanya genelinden ve 120'den fazla ülkeden gelen öğrenciler tarafından tercih edilmekte ve yabancı öğrenciler, toplam öğrenci sayısının yaklaşık %16'sını oluşturmaktadır. Freiburg Üniversitesi’nde ayrıca yüksek lisans seviyesinde bir çok İngilizce eğitim verilen program bulunmaktadır. 

Almanya'nın En Seçkin Üniversiteleri

Akademisyenler, siyasi temsilciler ve medya tarafından Almanya'nın en seçkin üniversitelerinden biri olarak adlandırılan Freiburg Üniversitesi, Avrupa'nın en iyi araştırma ve öğretim kurumları arasında yer almaktadır. Freiburg Üniversitesi yıllık ortalama 70 patent almakta ve şu anda elinde 1680 aktif patent ve 150 lisans anlaşması bulundurmaktadır. Üniversite 2017 yılı en yenilikçi üniversiteler listesinde Avrupa’da 24. sırada yer almıştır ve QS 2019 Dünya sıralamasında Klasik Tarih bölümünde Almanya’da 4. sırada, dünyada ise 28. sırada kendine yer bulmuştur.

Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi

Üniversite, ayrıca Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi'ne yaptığı sunumlarla kendini ortaya çıkaran projelere imza atmıştır. Kurum bu projeleri sayesinde her üç kategoride de fon almayı başarmıştır. Birinci kategoride yer alan ve yeni bir yüksek lisans okulu olan Spemann Biyoloji ve Tıp Enstitüsü'ne finansman sağlanarak eğitim ve öğretim anlamında yenilikçi ve ileriye dönük reformlara adım atılmış oldu. İkinci kategoride daha mükemmelliyetçi bir anlayış geliştirmek için Biyolojik Sinyalizasyon Araştırmaları Merkezi (bios); ve üçüncü kategoride yer alan Kurumsal Strateji Finansman Hattı kurularak, araştırma alanları arasında yüksek düzeyde disiplinlerarasılığı teşvik etmeyi amaçlayan bir proje geliştirilmiş oldu. Kurum tüm bu çalışmaları sayesinde, yenilikçi öğretim konseptlerine yönelik yarışmalarda 100'den fazla okul arasında bulunan 10 kazanan okuldan biri olmayı başarmıştır. 

Martin Heidegger, Hannah Arendt, Rudolf Carnap, David Daube, Johann Eck, Hans-Georg Gadamer, Friedrich Hayek, Edmund Husserl, Friedrich Meinecke, Max Weber, Paul Uhlenhuth ve Ernst Zermelo gibi önemli bilim insanı, yazar, akademisyen Freiburg Üniversitesinden mezun olmuştur. Ekim 2018 itibariyle Freiburg Üniversitesi akademisyenleri bünyesinde toplamda 21 Nobel Ödülü ve 15 Leibniz Ödülü barındırmaktadır. 

Not: Freiburg Üniversitesinin harç ücretlerini Bölüm ve Fiyatlar sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA