Makedonya Bayrağı

Makedonya

Goce Delcev Üniversitesi

Genel Bilgiler

Goce Delcev Üniversitesi, Makedonya'nın İştip şehrinde, 27 Mart 2007 yılında meclis kararıyla kurulmuş 4. devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi'nin merkez kampüsü İştip şehrinde bulunmaktadır. Üniversite başkent Üsküp'e 90 km mesafededir. Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi) 1.000 yakın akademisyen ve öğretim görevlisi ile İştip’in yanı sıra Ustrumca, Radoviş, Kocani, Kavadarci, Gevgelija, St Nikole, Vinica ve Probiştip kampüsleri ile 15 yakın fakültede 9.000 üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversite aynı zamanda Makedonya'da ilk 400'de örgün eğitim veren devlet üniversitesidir.

Üniversite Bilgisi
Goce Delcev Üniversitesi, Makedonya’da eğitim veren saygın devlet üniversitelerinden biridir. 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından eğitim müfredatı uygunluğu kabul edilmiş ve uluslararası katalogda hak ettiği yeri almıştır. Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi), ülkemizde birçok saygın üniversite ile karşılıklı olarak çalışmalar yapmaktadır: Bozok Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Nevşehir üniversitesi gibi. 

Goce Delcev,  İştip-Üniversitesi Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İtalya, Fransa gibi birçok ülke ile anlaşması olan saygın, prestij sahibi bir devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi bünyesinde tıp dâhil bütün bölümler mevcuttur. Makedonya’da eğitim dönemi ülkemizde olduğu gibi iki dönemdir. Ayrıca Goce Delcev Devlet Üniversitesi bünyesinde Arkeoloji Enstitüsü, Tarih Enstitüsü, Gıda ve Gastronomi Enstitüsü ve Bilişim Enstitüsü yanı sıra birçok spor merkezi ve kültür merkezi de bulunmaktadır.

Kampüsler 
Üniversitenin dört ayrı kampüsü vardır. Kampüs 1, Sanat Akademisi, Müzik Akademisi ve Film Akademisi'ni içerir. Kampüs 2 şu fakülteleri içerir: Ziraat Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Bilgisayar Bilimleri Fakültesi ve Doğa ve Teknik Bilimler Fakültesi. Kampüs 3, Tıp Bilimleri Fakültesini içermektedir. Kampüs 4 şu fakülteleri içerir: İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Turizm ve İşletme Lojistiği Fakültesi. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA