Makedonya Bayrağı

Makedonya

Goce Delcev Üniversitesi

Genel Bilgiler

Goce Delcev Üniversitesi, Makedonya da, İştip şehrinde, 27 Mart 2007 yılında meclis kararıyla kurulmuş 4. devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi merkez kampüsü İştip şehrinde bulunmaktadır. Başkent Üsküp'e 90 km mesafededir.

Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi) 1.000 yakın akademisyen ve öğretim görevlisi ile İştip’in  yanı sıra Ustrumca, Radoviş, Kocani, Kavadarci, Gevgelija, St Nikole, Vinica ve Probiştip kampüsleri ile 15 yakın fakültede 9.000 üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir.

Makedonya’da eğitim veren saygın devlet üniversitelerinden biridir. 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından eğitim müfredatı uygunluğu kabul edilmiş ve uluslararası katalog da hak ettiği yeri almıştır.

 

Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi), ülkemizde birçok saygın üniversite ile karşılıklı olarak çalışmalar yapmaktadır. Bozok Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Nevşehir üniversitesi gibi. Goce Delcev,  İştip-Üniversitesi Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İtalya, Fransa gibi birçok ülke ile anlaşması olan saygın, prestij sahibi bir devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi bünyesinde tıp dâhil bütün bölümler mevcuttur. Makedonya’da eğitim dönemi ülkemizde olduğu gibi iki dönemdir. Ayrıca Goce Delcev Devlet Üniversitesi bünyesinde Arkeoloji Enstitüsü, Tarih Enstitüsü, Gıda ve Gastronomi Enstitüsü ve Bilişim Enstitüsü yanı sıra birçok spor merkezi ve kültür merkezide bulunmaktadır.

Goce Delcev Üniversitesinin eğitim dili Makedonca olup, 1 yıl hazırlık eğitimi alınması önkoşulu bulınmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA