Almanya Bayrağı

Almanya

Goethe Frankfurt Üniversitesi

Genel Bilgiler

Johann Wolfgang Goethe Frankfurt Üniversitesi veya kısaca Frankfurt Üniversitesi, 1914 yılında Almanya’nın Hessen eyaletindeki Frankfurt kentinde kurulan bir üniversitedir. Üniversite kuruluş bakımından diğer üniversitelerden biraz farklıdır. Frankfurt’taki zengin ve aktif liberal halk tarafından kurulan üniversite bu nedenden dolayı halkın üniversitesi ünvanını almıştır.

 

Şimdiki adıyla Goethe Frankfurt Üniversitesi’nin kurulduğu zamanlar adı Frankfurt am Main Üniversitesi idi fakat 1932 yılında üniversitenin ismi Frankfurt’un da yerlisi olan ünlü şair, filozof ve yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin anısına değiştirilmiş ve Goethe Frankfurt Üniversitesi yapılmıştır. 

 

Şehrin içinde bulunan 4 ana kampüste eğitim veren üniversitenin 45.300 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin 6.800’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 16 fakültede toplamda 170 farklı bölümde eğitim veren üniversitenin kadrosunda toplamda 1.491 öğretim üyesi ve 647 profesör görev almaktadır. Üniversitede görev almış profesörler ve eğitim görmüş öğrenciler arasında Theodor Adorno, Max Horkheimer, Jürgen Habermas ve Walter Benjamin gibi iyi tanınmış isimler de yer almaktadır.

 

Goethe Frankfurt Üniversitesi mezunlarının toplamda 19 Nobel ödülü ve 11 Leibniz ödülü  olmakla beraber üniversitenin uluslararası partnerlikleri çok güçlüdür ve toplamda 283 adet uluslararası partnerliği bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin toplamda 537 milyon euroluk fonu bulunmakta ve bu fonun yaklaşık %30’u dış kaynaklar tarafından karşılanmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA