Almanya Bayrağı

Almanya

Goethe Frankfurt Üniversitesi

Genel Bilgiler

Goethe Frankfurt Üniversitesi - Johan-Wolfgang-Goethe- Universität Frankfurt

Johann Wolfgang Goethe Frankfurt Üniversitesi veya kısaca Frankfurt Üniversitesi; 1914 yılında Almanya’nın Hessen eyaletindeki Frankfurt kentinde kurulan bir üniversitedir. Üniversite kuruluş bakımından diğer üniversitelerden biraz farklıdır. Frankfurt’taki zengin ve aktif liberal halk tarafından kurulan üniversite bu nedenden dolayı "halkın üniversitesi" ünvanını almıştır. 
 
Şimdiki adıyla Goethe Frankfurt Üniversitesi’nin kurulduğu zamanlar adı Frankfurt am Main Üniversitesi idi fakat 1932 yılında üniversitenin ismi Frankfurt’un da yerlisi olan ünlü şair, filozof ve yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin anısına değiştirilmiş ve Goethe Frankfurt Üniversitesi yapılmıştır. 

Avrupa'nın Kalbinde Saygın Bir Üniversite

Goethe Üniversitesi; Avrupa'nın kalbinde, tüm geleneksel fakültelerde lisans ve ileri düzey dereceler sunan oldukça büyük ve saygın bir üniversitedir.  Şehrin içinde bulunan 4 ana kampüste eğitim veren üniversitenin 45.300 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin 6.800’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Üniversite Kampüsleri

Üniversite'nin kampüsleri Bockenheim, Westend, Riedberg ve Niederrad bölgelerindedir.  Çok farklı ve keyifli bir ortama sahip olan tüm kampüsler, elverişli bir şekilde konumlandırılmış ve toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı oldukça kolaydır. Park benzeri ambiyansı ve güzel traverten yüzlü binalarıyla yeni Westend Kampüsü, Almanya'nın en çekici yerlerinden biridir. Konferans salonlarının yanı sıra kampüste bir bira bahçesi ve birkaç öğrenci dostu restoran ve kafe bulunmaktadır. Riedberg Kampüsü, Goethe Üniversitesi'nde Doğa Bilimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Coğrafya, Fizik, Biyokimya, Kimya, Eczacılık ve Biyoloji bölümleri bu kampüste yer almaktadır.

Modern binalar ve en son teknoloji ürünü tesisler ile bezenmiş olan Riedberg Kampüsü'nde aynı zamanda laboratuvarlar bulunmaktadır. Doğrudan Main Nehri kıyısında yer alan Niederrad Kampüsü, Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi'nin merkezidir. Aynı zamanda yeniden inşa ve genişleme sürecine giren kampüs modern, yeni ve büyüleyici eski binaların bir karışımını görsel bir şölen eşliğinde öğrencilerine sunmaktadır.

Ünlü Profesörleri İle Goethe Frankfurt Üniversitesi

16 fakültede toplamda 170 farklı bölümde eğitim veren üniversitenin kadrosunda ise toplamda 1.491 öğretim üyesi ve 647 profesör görev almaktadır. Üniversitede görev almış profesörler ve eğitim görmüş öğrenciler arasında Theodor Adorno, Max Horkheimer, Jürgen Habermas ve Walter Benjamin gibi iyi tanınmış isimler de yer almaktadır.
 
Goethe Frankfurt Üniversitesi mezunlarının toplamda 19 Nobel ödülü ve 11 Leibniz ödülü  olmakla beraber üniversitenin uluslararası partnerlikleri çok güçlüdür ve toplamda 283 adet uluslararası partnerliği bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin toplamda 537 milyon Euro'luk fonu bulunmakta ve bu fonun yaklaşık %30’u dış kaynaklar tarafından karşılanmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA