Almanya Bayrağı

Almanya

Göttingen Üniversitesi

Genel Bilgiler

Göttingen Üniversitesi - University of Göttingen

Göttingen Georg August Üniversitesi veya kısaca Göttingen Üniversitesi; Almanya'nın Göttingen şehrinde yer alan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Göttingen Üniversitesi 1734 yılında Büyük Britanya Kralı II. George tarafından kurulmuş  ve aydınlanma ideallerine ulaşmak amaçlanmıştır. Üniversite, Aşağı Saksonya eyaletinin en eski üniversitedir ve yine bu eyalette en büyük öğrenci kitlesine sahip üniversite konumundadır. Almanya'nın önde gelen saygın kurumlarından biri olan üniversite aynı zamanda uluslararası üne sahip bir araştırma üniversitesidir ve kurum  bilim, demokrasi, hoşgörü ve adaletin sosyal sorumluluk değerlerine kendini adamıştır. 

Ünlü İsimleri İle Göttingen Üniversitesi
 
Göttingen Üniversitesi, birçok tanınmış isme eğitim vermiştir. Bununla birlikte üniversitede birçok tanınan değerli isim de eğitim vermiştir. Örneğin; üniversite'nin en eski ünlü mensubu, Nietzsche'nin çok değer verdiği bir matematik ve fizik profesörü olan Georg Christoph Lichtenberg'dur. Lichtenberg, 1769'da Göttingen'de Almanya'da ilk açılan deneysel fizik kürsüsüne getirilmiştir. Alexander von Humboldt ve daha sonra Berlin Üniversitesi'ni (şimdiki adıyla Berlin Humboldt Üniversitesi) kuran Wilhelm von Humboldt 18. yüzyılın sonlarında Göttingen Üniversitesi'nde okumuşlardır.

Aynı dönemde Grimm Kardeşler burada Dilbilimi, Tarih, Hukuk dersleri vermişler ve ilk Almanca sözlüğünü bu kurumda hazırlamışlardır. 1809 yılında filozof Arthur Schopenhauer  Göttingen Üniversitesi'nde öğrenci olmuş; Felsefe ve Psikoloji alanlarında dersler almışlardır. Kurum, tüm bu özellikleri ile Almanya’nın tarihi ve geleneksel enstitülerini temsil eden bir üniversite konumundadır. 2018 yılı Ağustos ayı itibarıyla üniversiteden mezun olan, üniversitede profesörlük yapmış ya da araştırmacı olarak görev almış insanlar toplamda 45 Nobel ödülü kazanmıştır.

Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi

Göttingen Üniversitesi, Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi adı verilen bir organizasyon tarafından daha önce desteklenmiş olup, Almanya’daki  önde gelen büyük Alman araştırma üniversiteleri arasında ve Coimbra denen önde gelen Avrupa üniversitelerinin de içinde bulunduğu büyük bir araştırma grubuna da üyelik yapmaktadır.
 
Tüm bunların dışında, üniversite, Göttingen'de bulunan Bilimin Geliştirilmesi için Max Planck Topluluğu ve Gottfried Wilhelm Leibniz Bilimsel Topluluğu gibi büyük araştırma enstitüleriyle güçlü bağlantılar kurmaktadır. Son olarak,  yaklaşık 8 milyon medya birimiyle Göttingen Eyaleti ve Üniversite Kütüphanesi, Almanya'daki en büyük kütüphaneler arasında yer almaktadır. Göttingen Üniversitesi'nin kütüphanesi aynı zamanda 1751'de kurulan Göttingen Bilimler Akademisi'nin ve Aşağı Saksonya eyaletinin de kütüphanesidir ve 8 milyon adet eser arşiviyle Avrupa'nın en büyük koleksiyonlarından birine sahiptir. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA