Almanya Bayrağı

Almanya

Göttingen Üniversitesi

Genel Bilgiler

Göttingen Georg August Üniversitesi veya kısaca Göttingen Üniversitesi, Almanya'nın Göttingen şehrinde yer alan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Göttingen Üniversitesi 1734 yılında Büyük Britanya Kralı II. George tarafından kurulmuş  ve aydınlanma ideallerine ulaşmak amaçlanmıştır. Üniversite, Aşağı Saksonya eyaletinin en eski üniversitedir ve yine bu eyalette en büyük öğrenci kitlesine sahip üniversite konumundadır.

 

Göttingen Üniversitesi, birçok tanınmış isme eğitim vermiş ve üniversitede de birçok bilinen isim eğitim vermiştir ve üniversite Almanya’nın tarihi ve geleneksel enstitülerini temsil eden bir üniversite konumundadır. 2018 yılı Ağustos ayı itibarıyla üniversiteden mezun olan, üniversitede profesörlük yapmış ya da araştırmacı olarak görev almış insanlar toplamda 45 Nobel ödülü kazanmıştır.

 

Göttingen Üniversitesi, Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi adı verilen bir organizasyon tarafından daha önce desteklenmiş, Almanya’daki U15 önde gelen büyük Alman araştırma üniversiteleri arasında ve Coimbra denen önde gelen Avrupa üniversitelerinin de içinde bulunduğu büyük bir araştırma grubuna da üyelik yapmaktadır.

 

Tüm bunların dışında, üniversite, Göttingen'de bulunan ve örneğin Bilimin Geliştirilmesi için Max Planck Topluluğu ve Gottfried Wilhelm Leibniz Bilimsel Topluluğu gibi büyük araştırma enstitüleriyle güçlü bağlantılar kurmaktadır. Son olarak,  yaklaşık 8 milyon medya birimiyle Göttingen Eyaleti ve Üniversite Kütüphanesi, Almanya'daki en büyük kütüphaneler arasında yer almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA