Almanya Bayrağı

Almanya

Hamburg Üniversitesi

Genel Bilgiler

Hamburg Üniversitesi ya da kısaca UHH, Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan geniş kapsamlı bir üniversitedir. UHH 28 Mart 1919 yılında kurulmuş ve daha önceden var olan Colonial Institute of Hamburg ve Akademic Gymnasium gibi okulların bir birleşimi olarak meydana gelmiştir.

Hamburg Üniversitesi toplamda 8 fakültede 70 lisans, 100 yüksek lisans derecesinde olmak üzere yaklaşık 170 öğretim dalında eğitim veren bir üniversitedir ve bu okulda toplamda 43.326 öğrenci okumaktadır. Bu öğrencilerin 5.433’ünü yani yaklaşık %13’lük bir kısmını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra okulda bulunan toplam öğretim üyesi sayısı da  5,527 olmakla beraber okulda toplamda 718 profesör görev almaktadır.

 

Hamburg Üniversitesi Almanya’daki diğer üniversitelere göre nispeten kısa olan geçmişine rağmen büyük başarılara imza atan insanlar yetiştirmiş ve bünyesinden mezun olanlar ya da akademisyenleri toplamda 6 Nobel ödülü kazanmıştır. Bunun yanı sıra Hamburg Üniversitesi, Kuzey Almanya’daki en büyük araştırma ve öğretim kurumudur ve Almanya’daki en popüler üniversitelerden biridir. 

 

Üniversitenin ana kampüsü Hamburg’un Rotherbaum bölgesinde bulunur ve çevresi enstitü ve araştırma merkezleriyle doludur. Ayrıca UHH, Times Higher Education 2019 dünya sıralamasına göre dünyanın en iyi 135. üniversitesi  seçilmiştir ve US News’un Almanya üniversiteleri sıralamasında da 8. sırada yer almıştır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA