Almanya Bayrağı

Almanya

Hamburg Üniversitesi

Genel Bilgiler

Hamburg Üniversitesi - Universität Hamburg

Hamburg Üniversitesi ya da kısaca UHH; Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan geniş kapsamlı bir araştırma üniversitedir. UHH 28 Mart 1919 yılında kurulmuş ve daha önceden var olan Colonial Institute of Hamburg ve Akademic Gymnasium gibi okulların bir birleşimi olarak meydana gelmiştir.

Hamburg Üniversitesi toplamda 8 fakültede 70 lisans, 100 yüksek lisans derecesinde olmak üzere yaklaşık 170 öğretim dalında eğitim veren bir üniversitedir ve bu okulda toplamda 43.326 öğrenci okumaktadır. Bu öğrencilerin 5.433’ünü yani yaklaşık %13’lük bir kısmını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra okulda bulunan toplam öğretim üyesi sayısı da  5,527 olmakla beraber okulda toplamda 718 profesör görev almaktadır.

6 Nobel Ödülü
 
Hamburg Üniversitesi, Almanya’daki diğer üniversitelere göre nispeten kısa olan geçmişine rağmen büyük başarılara imza atan insanlar yetiştirmiş ve bünyesinden mezun olanlar ya da akademisyenleri toplamda 6 Nobel ödülü kazanmıştır. Bunun yanı sıra Hamburg Üniversitesi, Kuzey Almanya’daki en büyük araştırma ve öğretim kurumudur ve Almanya’daki en popüler üniversitelerden biridir. Üniversite, uluslararası ve kozmopolit bir yapıya sahiptir ve bilim ve burs dünyasına giriş kapısı olarak nitelendirilen olgunun ayrılmaz bir parçası olarak varlığını sürdürmektedir. Bu anlayış, hem siyasi hem de kültürel bazda "dünyaya açılan kapı" olarak konumlandırılan bir liman kenti olan Hamburg şehrinin kendisinden esinlenmiştir.

Üniversitenin İşbirlikleri

Kurum, tüm bilimsel araştırmalarında, kentin uzun süredir açıklık, hoşgörü ve uluslararası işbirliği ve evrensellik geleneğini sürdürmektedir. Uluslararasılaşma denetimi sonrasında geliştirilen Hamburg Üniversitesi'nin uluslararasılaşma stratejisi (PDF) , üniversitenin odaklandığı alanlarını ve bu bağlamda gerçekleştirdiği hedeflerini ortaya koymaktadır. Üniversite aynı zamanda birçok uluslararası yükseköğretim kuruluşunun da üyesidir ve Magna Charta Universitatum, Erasmus Yüksek Öğretim Şartı ve Davranış Kuralları'nı imzalamıştır. Magna Charta Universitatum; üniversite geleneklerini kutlamak ve Avrupa üniversiteleri arasındaki bağları geliştirmeye teşvik etmek için imzalanan bir belgedir.
 
Üniversitenin ana kampüsü Hamburg’un Rotherbaum bölgesinde bulunur ve çevresi enstitü ve araştırma merkezleriyle doludur. Ayrıca UHH, Times Higher Education 2019 dünya sıralamasına göre dünyanın en iyi 135. üniversitesi  seçilmiş olup, US News’un Almanya üniversiteleri sıralamasında da 8. sırada yerini almıştır.
 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA