İLK
1000
Polonya Bayrağı

Polonya

Jagiellonian Üniversitesi

Genel Bilgiler

Tarihi Krakow şehrinde bulunan ve Polonya’nın en eski yüksek öğrenim kurumu olan Jagiellonian Üniversitesi, Avrupa’nın da en eski yüksek öğrenim kurumlarından biridir. 12 Mayıs 1364’te kurulmuş, 2014’te 650. yılını kutlamıştır. Jagiellonian Üniversitesi, kuruluşundan itibaren uluslararası bir kurum olmuştur. Geçmişte pek çok milletten öğrenci bu üniversitede eğitim görmüştür. Tarihte Rusya, Prusya, Avusturya işgalleri ve iki Dünya Savaşı atlatan üniversite, Polonya mirasını koruyarak Avrupa’nın entelektüel mirasına katkıda bulunmayı sürdürmüştür. Kopernik, Karol Olszewski ve Papa II. John Paul gibi tarihte yeri olan önemli isimler bu üniversitede eğitim görmüştür.

Üniversite Bilgisi
Günümüzde, Jagiellonian Üniversitesi 16 fakülteden oluşmakta, 4.000 civarı akademisyenle 80’den fazla çalışma alanında 40.000’in üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Polonya’da, bünyesinde üç Tıp Fakültesi bulunduran tek üniversitedir ve pek çok modern laboratuvara sahiptir. Saygın araştırmacıları ve son teknoloji altyapısıyla JU, Polonya’nın önde gelen bilimsel kurumlarından biri olup dünya genelinde önemli akademik merkezlerle işbirliği halindedir. Üniversite bünyesinde 150’den fazla öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Genç araştırmacılar bu topluluklarda ilgilerini çeken akademik konularda çalışma yürütürken aynı tutkuyu paylaşan diğer genç araştırmacılarla dostluk kurmaktadır. Bu anlamda JU, akademik ciddiyet ve dostluk ilişkilerini aynı potada eritebilmeyi başarmış bir üniversitedir.

Tıp Alanındaki Başarılar
Jagiellonian Üniversitesi, tıp alanında ciddi başarılara imza atmıştır. JU Tıp Okulu (JU Medical College) bünyesinde faaliyet gösteren araştırmacılar, kalp cerrahisi, üroloji ve nöroloji alanlarında öncü çalışmalar yürütmekte, çoğu zaman yeni tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Bu çalışmaların sonuçları en prestijli akademik dergilerde yayınlanmaktadır. Jagiellonian Üniversitesi'nin ciddi başarı gösterdiği diğer alanlar arasında arkeoloji, astronomi, biyoteknoloji, moleküler biyoloji gibi disiplinler de yer almaktadır. Üniversitede görev yapan araştırmacılar pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür. Bu başarıları göz önüne alındığında, çağın ilerisinde bir kurum olan Jagiellonian Üniversitesi'nde eğitim almak, yeni bilimsel keşiflere tanıklık etmek ve hatta bu keşiflerin bir parçası olmak açısından da çok heyecan verici olacaktır.

Jagiellonian Üniversitesinin bir diğer avantajı da Polonya’nın eski başkenti olan Krakow’da yer almasıdır. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği Krakow, muhteşem bir kültür merkezidir. Kent merkezine sadece 4 km mesafede bulunan Jagiellonian Üniversitesi'nin bazı binaları kendi başına önemli turistik alanlardır.

Akademik Takvim
YAZ SINAVI DÖNEMİ
17 Haziran - 30 Haziran 2022

YAZ BÜTÜNLEME SINAVI DÖNEMİ
1 Eylül - 15 Eylül 2022

PASKALYA TATİLİ
15 Nisan - 19 Nisan 2022

YAZ TATİLİ TATİLİ
1 Temmuz - 30 Eylül 2022

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA