Almanya Bayrağı

Almanya

Jena Üniversitesi

Genel Bilgiler

Jena Üniversitesi - Friedrich-Schiller-Universität Jena

Jena Üniversitesi, Almanya'da yer alan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Üniversite 1558 yılında kurulmuş olup, Almanya'daki en eski on üniversiteden biridir. Tarih profesörü olarak 19. yüzyılda Jena'da ders veren dünyaca ünlü yazar Friedrich Schiller'den sonra, üniversiteye yazarın adı verilmiştir.

Üniversite bünyesinde 10 adet fakülte bulunmaktadır. İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sanat Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Matematik Fakültesi, Astronomi Fakültesi, Kimya Bilimleri Fakültesi, Biyoloji Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi, Bonn Üniversitesi'nin fakülteleri arasında yer almaktadır. Üniversitenin, hem bölgesel hem de ulusal bazda üniversite dışı araştırma merkezleri ve araştırmaya dayalı şirketler ile bir çok ortak işbirliği bulunmaktadır.

Jena Şehrinin Akademi Merkezi!

Geleneklere bağlı olmak ve geleceğe uzanan bakışlarla gelenekleri koruyarak geleceği şekillendirmek, Jena Friedrich Schiller Üniversitesi'ndeki tüm araştırma ve öğretiminin altında yatan temel amaçlardır. FSU, Almanya'nın en saygın ve en tarihi üniversitelerinden biridir. Üniversitenin 1558 yılındaki kuruluşu; temeli siyasal değişime, inanç ve bilinç özgürlüğüne açık bir bağlılık anlamı taşımaktadır. Üniversite, kuruluşundan bu yana, Jena şehrini uluslararası bir akademi merkezi olarak haritaya yerleştirmiştir. Bugün Jena Üniversitesi, Almanya’nın Thüringen eyaletindeki tek kapsamlı üniversitedir ve dünyanın her yerinden öğrencilerin yanı sıra bilim insanlarının da ilgisini çekmektedir.

Bilim, Kültür ve İş Alanlarında Aktif Katılım

FSU Jena halen geleneksel eğitim anlayışını, modern eğitim anlayışı ile sentezleyerek eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir ve bugün kendisini yeni araştırma alanları ve yeni nesil bilim insanları için ileriye dönük bir merkez olarak görmektedir. Halen 18.000'den fazla öğrenci Jena Üniversitesi'nde okumaktadır ve bu öğrencilerin büyük bir kısmının uluslararası bir geçmişi vardır. Dahası Jena'nın kendine has karakteri; üniversitenin, şehrin kültürel ve teknolojik alanlarında zengin bir şekilde ortaya çıkması ile şekillenmiştir. Bilim, kültür ve iş alanlarında aktif bir şekilde yer alan üniversite, kentin ve bölgenin bir bütün olarak gelişmesini teşvik etmeyi taahhüt eder.

Ayrıca Jena Üniversitesi Alman Araştırma Vakfı, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Avrupa Birliği ve diğer vakıf ve kaynaklar tarafından desteklenmekte olup, uluslararası alanda da birçok partneri bulunmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA