Almanya Bayrağı

Almanya

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Genel Bilgiler

Almanya’daki Baden-Württemberg eyaletinin Karlsruhe kentinde bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), Almanya'nın en büyük ve en prestijli araştırma ve eğitim kurumlarından birisidir. Bu kurum 1 Ekim 2009'da Karlsruhe Üniversitesinin ve Karlsruhe Araştırma Merkezinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Almanya'nın en eski teknik üniversitesi olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü,1825 yılında kurulmuştur. Şu an özellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. RWTH Aachen ve Münih Teknik Üniversitesi ile birlikte Almanya’nın üç elit teknik üniversitesinden biridir.

2019 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü dünya'nın en iyi 116. ve mühendislik alanında en iyi 59. üniversitesidir. İş dünyasında saygınlık açısından ise dünyada 31. sıradadır. 2014 yılı WiWo sıralamasına göre KİT Almanya'nın endüstri, makina ve bilgisayar mühendisliği alanlarında 1 numaralı üniversitesidir.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, TU9  Alman Teknoloji Enstitülerinin bir üyesidir. Üniversite Alman Üniversiteleri Mükemmellik İnisiyatifi’nin bir parçası olarak 2006’da mükemmellik statüsü kazanmıştır. Uluslararası alanda kabul görmüş Times Higher Education’ın sıralamasında Bilgisayar Bilimlerinde dünya çapında 42. sırada olan KIT, Makine Mühendisliği gibi alanlarda da dünya çapında lider üniversitelerden biridir.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü 2018 yılına kadar geçen sürede, toplamda 6 adet  Nobel ödülüne layık görülmüştür. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Heinrich Hertz, Karl Friedrich Benz ve SAP SE'nin kurucuları da dahil olmak üzere, birçok mucit ve girişimciyi bünyesinde barındırmıştır. Bunlardan bazıları üniversitede ders vermiş ve bazıları da KIT’den mezun olmuştur.

Not: Heidelberg Üniversitesinin harç ücretlerini Bölüm ve Fiyatlar sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA