Almanya Bayrağı

Almanya

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Genel Bilgiler

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü - Karlsruher Institut Für Technologie

Almanya’daki Baden-Württemberg eyaletinin Karlsruhe kentinde bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), Almanya'nın en büyük ve en prestijli araştırma ve eğitim kurumlarından birisi olup, kamuya ait bir devlet üniversitesidir. Bu kurum 1 Ekim 2009'da Karlsruhe Üniversitesi'nin ve Karlsruhe Araştırma Merkezi'nin birleşmesiyle oluşmuştur.

Almanya'nın En Eski Teknik Okulu

Almanya'nın en eski teknik üniversitesi olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü,1825 yılında kurulmuştur. Şu an özellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. RWTH Aachen ve Münih Teknik Üniversitesi ile birlikte Almanya’nın üç elit teknik üniversitesinden biri olarak kabul görmektedir.

Dünyanın En İyi 59. Üniversitesi

2019 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü dünyanın en iyi 116. ve mühendislik alanında en iyi 59. üniversitesidir. İş dünyasında saygınlık açısından ise dünya çapında 31. sırada kendine yer bulmuştur. 2014 yılı WiWo sıralamasına göre KİT Almanya'nın endüstri, makina ve bilgisayar mühendisliği alanlarında 1 numaralı üniversitesidir.

Prestijli Bölümleri İle Karlsruhe Teknoloji

Üniversite bünyesinde 23.905 öğrenci ve 9.139 çalışan yer almaktadır. Bu öğrencilerin yaklaşık %20'si Almanya dışından gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Bütçesi 299 Milyon Euro olan oluşan kurumun ana çalışma alanları mühendislik bölümleri olarak belirlenmiştir. Bunların arasında Bilgisayar Bilimleri, Makina Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri öne çıkmaktadır. Bünyesinde 11 fakülte bulunan okulun diğer programları ise Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji, Sosyal Bilimler, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İşleme Teknolojisi ve Ekonomi şeklindedir.

Alman Üniversiteleri Mükemmellik İnisiyatifi

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, TU9 Alman Teknoloji Enstitüleri'nin bir üyesidir. Üniversite, Alman Üniversiteleri Mükemmellik İnisiyatifi’nin bir parçası olarak 2006’da mükemmellik statüsü kazanmıştır. Uluslararası alanda kabul görmüş Times Higher Education’ın sıralamasında Bilgisayar Bilimleri programlarında dünya çapında 42. sırada olan KIT, Makine Mühendisliği gibi alanlarda da dünya çapında lider üniversitelerden biridir.

6 Adet Nobel Ödülü

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü 2018 yılına kadar geçen sürede, toplamda 6 adet Nobel ödülüne layık görülmüştür. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Heinrich Hertz, Karl Friedrich Benz ve SAP SE'nin kurucuları da dahil olmak üzere, birçok mucit ve girişimciyi bünyesinde barındırmıştır. Bunlardan bazıları üniversitede ders vermiş ve bazıları da KIT’den mezun olmuştur.

Not: Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA