Rusya Bayrağı

Rusya

Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Teknik altyapısının köklülüğüyle ve mühendislik alanındaki sayısız başarısıyla Rusya, yurtdışında teknik üniversite okumak isteyen sayısız öğrencinin tercihi olmuş bir ülkedir. Bu tercihin arkasında yatan en önemli sebepler arasında Rusya’nın silah sanayine, uçak sanayine ve uzay ekonomisine yaptığı göz ardı edilemeyecek kadar ileri düzeydeki katkılardır.

Bir ülkenin savunma sanayisinin, endüstrisinin ve teknolojik gelişiminin bel kemiği olan teknik üniversiteler var oldukları dönemden bu yana kalkınmanın ve gelişmişliğin timsali olan personeller yetiştiren, başarılı ve prestijli eğitim kurumları olarak hafızalarda yer etmişlerdir. Bunun en temel sebeplerinden birisi de başarılı mühendisler ve teknikerler yetiştiren bu okulların günümüzün endüstriyel çağındaki en büyük sektörlere eleman yetiştiriyor oluşudur.

Her ne kadar başarılı teknik üniversiteler Türkiye’de bulunsa da çoğu zaman üniversitelerimiz Avrupa’daki rakiplerine kıyasla daha zayıf bir temele sahiptir. Ülkemiz için gayet yeterli olan teknik üniversitelerimiz uluslararası bir teknik kariyer hedefleyen çoğu öğrenciye yeterli gelmemekte ve bu sebepten dolayı da büyük vizyona sahip olan teknik üniversite öğrencisi adayları gözlerini yurtdışına çevirmektedirler.

1932 yılından beridir faaliyette olan Kazan Teknik Üniversitesi özellikle de Tupolev Tu gibi uçakları üretmesiyle tanınan, Uzay Mühendisliği’nin temellerini atmış Rus havacılığının gelişmesinde büyük bir rol sahibidir. Bünyesinde 150 profesörün, 600 doçentin ve 3000 personelin bulunduğu Kazan Devlet Teknik Üniversitesi’nin 80000 kadar mezunu bulunmaktadır. Mühendislik, sosyal bilimler ve işletme alanlarında 25000 faal öğrencisiyle 70’ten fazla bölümde eğitim ve öğretim veren üniversite, Kazan şehrinin en cazip eğitim kurumudur.

Kazan Devlet Teknik Üniversitesi’nin öğrencileri cezbeden en önemli özellikleri arasında temel eğitim metodolojisi ve derin bilimsel araştırmalar gelmektedir. Uçak, makine, imalat, motor, bilgisayar ve telekomünikasyon alanlarında Rusya’nın lider kuruluşlarından birisi olan kurum çok düzeyli sürekli bir ileri eğitim ve mesleki gelişim fırsatları sunmaktadır. Kazan şehrinin en büyük teknik üniversitesi olan okul bünyesinde bulunan araştırma merkezlerinde sayısız alanda araştırma yürütülmektedir.

Kazan Devlet Teknik Üniversitesi’nin ana eğitim blokları 7 fakülteden ve 11 araştırma merkezi binasından meydana gelmiştir. Son derece etkili bilimsel bir potansiyeli kaliteli bir akademisyen kadrosuyla birleştiren üniversitede 5 adet tam donanımlı Spor kompleksi, bilimsel bir kütüphane ve 6 adet yurt binası bulunmaktadır.

Uluslararası bilim ve eğitim alanında fazlasıyla güvenilir bir kurum olarak ün yapan Kazan Devlet Teknik Üniversitesi’nin toplamda 4 kıtadaki üniversite ve araştırma merkezleriyle bilimsel ve akademik anlaşmaları mevcuttur. Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi ile yoğun bir işbirliğine dayalı çalışmalar yürüten kurum bu yoğun uluslararası ağ sayesinde geniş çaplı verilere ulaşarak yeni teknolojilerin gelişmesindeki olası hata payını en aza indirgemeyi başarmaktadır.

Yurtdışındaki üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak ve Rusya üniversitelerinden birine kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilir, eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA