Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Kharkov Havacılık Üniversitesi

Genel Bilgiler

Kharkov Havacılık Üniversitesi; 1930 yılında Ukrayna'da kurulmuş olup, ülkenin en prestijli havacılık okulları arasında yer almaktadır. Üniversitenin tarihi, Sovyetler Birliği'nde uçak mühendisliği ve biliminin gelişimi ile yakından bağlantılıdır. Okul aynı zamanda, Enstitü Tasarım Bürosu tarafından profesör I. G. Neman'ın gözetiminde geliştirilen uçakların üretildiği ve yolcu havayollarında çalıştırıldığı eşsiz bir yüksek öğrenim kurumudur. Bir başka deyişle Kharkov Havacılık Üniversitesi, alanında uzman kişileri yetiştiren bir okul olmanın yanında, havacılık sektörüne ve uçak mühendisliği bilimine katkı yapan bir kurumdur. 

Kurum, şimdiye kadar yaklaşık 60.000 mühendis yetiştirmiştir. Ukrayna'da havacılık alanında çalışan yüksek öğrenim uzmanlarının %80'inden fazlası KHÜ'den mezundur. Şuanda üniversitede yaklaşık 9500 lisans öğrencisi ve 160 yüksek lisans öğrencisi eğitim görmektedir. Akademik personellerinin arasında 120 adet profesör bulunan KHÜ'de ayrıca bir çok bilim insanı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Üniversite bünyesinde önemli isimler de görev almıştır. 1977'den 1984'e kadar tasarımcı general O.K. Antonov, üniversitede Uçak Yapısı bölümünde başkanlık yaptı. Ayrıca üniversitenin öğretmenleri arasında bir adet SSCB Devlet Lenin Ödülü sahibi, yedi adet SSCB Devlet Ödülü sahibi, 28 adet Ukrayna Devlet Ödülü sahibi, 11 adet SSCB Bakanlar Kurulu Ödülü sahibi bulunmaktadır.

"Uluslararası Üniversiteler Birliği" üyesi olan kurumda bir çok eğitim programı yer almaktadır. Fakülteleri ise şu şekildedir: 
Uçak Mühendisliği Fakültesi,
Uçak Motorları Fakültesi,
Uçak Kontrol Sistemleri Fakültesi,
Roket ve Uzay Mühendisliği Fakültesi,
Uçak Fakültesi Radyo Elektronik Sistemler,
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
Beşeri Bilimler Fakültesi.