Litvanya Bayrağı

Litvanya

Klaipeda Üniversitesi

Genel Bilgiler

Klaipeda Üniversitesi, 1 Ocak 1991 tarihinde kurulmuş olup Deniz Mühendisliği, Pedagoji, Beşeri Bilimler ve Doğa Bilimleri fakülteleriyle ve yaklaşık 3.000 öğrenciyle eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 30 yıl içinde bu rakamlara 2.500 öğrenci eklenerek üniversitenin fakülteleri şu anki görünümünü almıştır. Ayrıca, üniversitenin akademik personeli de bu süreçte 300’den 700’e çıkmış olup bunların %59’u doktoralı akademisyen ve/veya tanınmış sanatçılardır. Üniversitenin mevcut fakülteleri şunlardır: Deniz Bilimleri ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Beşeri Bilimler ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Toplum ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat Akademisi, Sürekli Eğitim Enstitüsü ve Baltık Tarihi ve Arkeolojisi Enstitüsü.

Üniversite Bilgisi
Klaipeda Üniversitesi’nde şu anda üç kademede 100’den fazla eğitim programı bulunmaktadır. Bu eğitim programlarından toplamda 30.600 kişi mezun olmuştur ve aralarında doktoralı akademisyenler, büyük şirketlerin müdürleri, üst düzey kamu görevlileri, mühendisler, öğretmenler, sanatçılar ve sahne profesyonelleri bulunmaktadır.

Üniversite Kampüsü
Üniversite’de 60’tan fazla araştırma ve eğitim laboratuvarı, botanik bahçesi, araştırma gemileri, Deniz Araştırmaları Merkezi, eğitim tiyatrosu, akustiği muhteşem bir konser salonu, Ekümenik Evanjelik Şapel, 500.000’den fazla doküman bulunduran bir kütüphane ve fizik, biyomedikal, teknoloji, toplum bilimleri ve beşeri bilimler alanındaki temel ve uygulamalı bilimsel araştırmaları, deneysel ve sanatsal çalışmaları destekleyen bir yayınevi bulunmaktadır. Klaipeda Üniversitesi’nde her yıl 60’tan fazla uluslararası ve ulusal proje yürütülmektedir. Aynı zamanda pek çok uluslararası fon, program ve ağ ile ortak çalışmalar devam ettirilmektedir.

Eğitim Faaliyetleri
Klaipėda Üniversitesi, gelişmiş bir eğitim sistemi sunmaktadır: 58 lisans, 2 uzman meslek, 56 yüksek lisans, 10 doktora çalışma programı. Ayrıca yabancı öğrenciler için 7 uluslararası çalışma programı sunmaktadır. Klaipėda Üniversitesi, Litvanya Cumhuriyeti'nin özerk bir devlet çalışma ve bilim kurumudur. Üniversitedeki en yüksek otorite Konsey'dir. Klaipeda Üniversitesi 1992 yılında Uluslararası İlişkiler Ofisi'ni kurmuştur. Bu ofis, üniversitenin yabancı yükseköğretim kurumları ile ilişkilerine ilişkin politikasının uygulanmasına yardımcı olur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA