Almanya Bayrağı

Almanya

Köln Üniversitesi

Genel Bilgiler

Köln Üniversitesi, 1388 yılında Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı olan Köln kentinde kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. 1388 yılındaki kuruluşundan bu yana üniversite Avrupa’da bir bilim ve öğretim merkezi olmuştur. Ayrıca günümüzde de Köln Üniversitesi Almanya’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir.

 

Köln Üniversitesi öğrencilerine alan tabanlı geniş ve derin bir eğitim sunmakta ve onları kendi akademik ilgi alanlarına yönelmeleri için desteklemektedir. Üniversitenin bu özelliği öğrencilerinin hem kişisel hem de entelektüel olarak gelişmelerine olanak sağlamaktadır. Üniversite, bilgiyi gerçek dünyada uygulamak ve transfer etmek koşuluyla öğrencilerin kişisel araştırmalarına da destek vermektedir. 

 

Köln Üniversitesinde toplamda 48.841 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık %11’lik kısmını yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca okul toplam 335 bölümde eğitim vermektedir. Üniversitede toplamda 5.827 öğretim üyesi görev almaktadır ve 600’den fazla da profesör bulunmaktadır. Üniversiteden mezun olan veya üniversitede akademisyen ya da araştırmacı olarak görev yapan insanlar üniversiteye toplamda 11 adet Leibniz Ödülü kazandırmıştır.  

 

Köln Üniversitesi aynı zamanda araştırma alanında da çok başarılı bir üniversitedir. Kurumsal çerçevesi dahilinde araştırma için toplam 6 fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerde toplam 102 bölüm dahilinde araştırmalar yapan üniversite 16 adet araştırma merkezini de desteklemektedir. Bu araştırma konuları arasında üniversitenin en iyi olduğu  Mekanizmalar, Kuantum Maddesi ve Malzemeleri, Sosyoekonomik, Kültürel ve Siyasal Değişimler, Bitki Bilimleri ve Dil Yetenekleri gibi konular gelmektedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA