Almanya Bayrağı

Almanya

Köln Üniversitesi

Genel Bilgiler

Köln Üniversitesi - Universität zu Köln

Köln Üniversitesi, 1388 yılında Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı olan Köln kentinde kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. 1388 yılındaki kuruluşundan bu yana üniversite Avrupa’da bir bilim ve öğretim merkezi olmuştur. Ayrıca günümüzde de Köln Üniversitesi, Almanya’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir.
 
Köln Üniversitesi öğrencilerine alan tabanlı geniş ve derin bir eğitim sunmakta ve onları kendi akademik ilgi alanlarına yönelmeleri için desteklemektedir. Üniversitenin bu özelliği, öğrencilerinin hem kişisel hem de entelektüel olarak gelişmelerine olanak sağlamaktadır. Üniversite, bilgiyi gerçek dünyada uygulamak ve transfer etmek koşuluyla öğrencilerin kişisel araştırmalarına da destek vermektedir. 

Akademik Kadro ve Öğrenciler

Köln Üniversitesi'nde toplamda 48.841 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık %11’lik kısmını yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca okul toplam 335 bölümde eğitim vermektedir. Üniversitede toplamda 5.827 öğretim üyesi görev almaktadır ve 600’den fazla da profesör bulunmaktadır. Üniversiteden mezun olan veya üniversitede akademisyen ya da araştırmacı olarak görev yapan insanlar üniversiteye toplamda 11 adet Leibniz Ödülü kazandırmıştır.

Ünlü İsimleri İle Köln Üniversitesi

Ayrıca üniversite bünyesinde ünlü isimler de yer almıştır.  Albertus Magnus ve öğrencisi Thomas Aquinas, bu saygın kurumda yer alan değerli isimlerden sadece ikisidir. 20. yüzyılın önemli mezunları arasında ise Kurt Alder (Nobel Kimya 1950 Ödülü), Peter Grünberg (Nobel Fizik Ödülü 2007), Heinrich Böll (Nobel Edebiyat Ödülü), Karl Carstens (Almanya Federal Cumhuriyeti başkanı 1979– 1984), Gustav Heinemann (1969-1974 Federal Almanya Cumhuriyeti başkanı), Karolos Papoulias (Helen Cumhuriyeti eski başkanı), Erich Gutenberg (modern Alman ticari çalışmalarının kurucusu), Axel Ockenfels ve Eberhard Voit gibi çok önemli kişiler yer almaktadır. 

Üniversitenin Fakülteleri

Köln Üniversitesi aynı zamanda araştırma alanında da çok başarılı bir üniversitedir. Kurumsal çerçevesi dahilinde araştırma için toplam 6 fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerde toplam 102 bölüm dahilinde araştırmalar yapan üniversite, 16 adet araştırma merkezini de desteklemektedir. Bu araştırma konuları arasında üniversitenin en iyi olduğu  Mekanizmalar, Kuantum Maddesi ve Malzemeleri, Sosyoekonomik, Kültürel ve Siyasal Değişimler, Bitki Bilimleri ve Dil Yetenekleri gibi konular gelmektedir.

Dünyanın En Kaliteli Okullarından Köln Üniversitesi

Avrupa'nın en köklü ve en saygın yükseköğretim kurumlarından biri olarak sınıflandırılan Köln Üniversitesi, 1798'de kapatılmasına rağmen 1919'da yeniden açılmıştır. Köln Üniversitesi aynı zamanda Alman Mükemmellik Üniversiteleri grubuna da üyedir. Orta Avrupa'nın en saygın kurumlarından biri olan Köln Üniversitesi,  2017 itibarıyla Times Higher Education sıralamalarına göre dünyanın en kaliteli ilk 1000 okulu arasında 145. sırada yer almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA