Rusya Bayrağı

Rusya

Kuban Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

1920 yılından bu yana Rusya’da faaliyet göstermekte olan Kuban Devlet Üniversitesi akademik kadrosu içerisinde 35 profesörü, 108 öğretim görevlisini, 17 fakülteyi bulunduran bir eğitim kurumudur. Teknik ve sosyal bilimler alanında son derece gelişkin bir eğitim veren Kuban Devlet Üniversitesi Rusya’nın Kuban Eyaleti’nin Krasnodar isimli en yoğun nüfuslu şehrinde bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri içinde kendisi ıspatlamış, köklü ve saygın üniversitelerden biridir.

Devlet üniversiteleri bir çok ülkenin akademik bağımsızlığını ve eğitime verdiği önemi simgeleyen kurumlardır. Ülkelerin yüksek öğrenim konusundaki yeterliliğinin ve ciddiyetinin merkezi konumundaki bu kurumlar aldıkları fonlar sayesinde bilimsel araştırmaya ve akademik yetkinliğe önem verme fırsatına erişmektedirler.

Devletin akademik açıdan da fazlasıyla güçlü olduğu ve özel sektöre fazlasıyla göz açtırmayan bir ülke olan Rusya, bu konumunu koruma ihtiyacından dolayı devlet üniversitelerine sık sık yatırım yapmaktadır. Öğrencilerin yurtdışı eğitim konusunda sık sık tercih ettiği bir ülke olan Rusya sınavsız eğitim vermesiyle akademik açıdan ilgi odağı haline gelmiş bir ülkedir.

 Türkiye’deki Giresun Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile akademik işbirliği içerisinde bulunan Kuban Dvlet Üniversitesi, müşteri odaklı yenilikçi ürünlerin üretimini ve tanıtımını sağlayan işletmelerle, devletlerle, sivil toplum örgütleri ve araştırma kurumlarıyla sayısız alanda ortaklık kurmayı başarmıştır.

Bolonga Sözleşmesi prensipleri dahilinde stratejik gelişim ve modernizasyon sağlamak alanlarında genç bireylerin yüksek öğrenimini sağlayarak öğrencileri kusursuz bir donanımın eşliğinde mesleki hayata hazırlar. Dünya’daki 42 üniversite ile önemli alanlarda iş birliği sağlayan üniversitenin finansörlüğü Rusya Federasyonu’ndan aldığı fonlarla beraber Tacis, Tempus, Intas ve DAAD ile yaptığı projeler de sağlamaktadır. Kurumun bir dünya üniversitesi oluşu geniş uluslararası ağıyla alakalı bir durumdur. Dünyanın dört bir tarafından öğrencinin bulunduğu kurum geniş yelpazedeki öğrenci kitlesini memnun edebilmek adına esnek bir eğitim vermektedir. Kurumda dil bilimi ve edebiyat çalışmaları, güncel seminerler ve konferanslar düzenlenmektedir.

Kuban Devlet Üniversitesi, bünyesinde eğitim gören öğrencilerin akademik hayatı boyunca en iyi potansiyelini ortaya çıkarmalarına odaklanmış bir eğitim kurumudur ve bu sebepten dolayı etkililik gösteren birden fazla uygulamayı devreye sokmuştur. Ülkemizdeki Ankara Üniversitesi ile ortak araştırma faaliyetleri, bilgi paylaşımı ve akademisyen değişimi çerçevelerinde iş birliği bulunan kurum Giresun Üniversitesi ile Bilimsel-Akademik Dğeişim ve yaz okulları alanında iş birliğini sürdürmektedir. Uluslararası madalyalara sahip olan üniversitede bugün bir adet gözlemevi, zengin bir kütüphane, teknopark, 5 müze, 15 enstitü ve 12 adet araştırma merkezi bulunmaktadır.

Eğitim dilinin Rusça olduğu kurumdaki öğrenciler hazırlık sınıfında okuyarak Rusça öğrenirler. Okulun sunduğu hazırlık programıysa 10 ay uzunluğundadır ve bu kısa sürede kusursuz bir eğitim verilir. Seçmiş oldukları bölümün 1. sınıfından itibaren lisans eğitimine başlayan üniversitenin öğrencilerine çift diploma verilmektedir.

Saygın ve köklü Rusya üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve yurtdışı eğitimi hakkında aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabını en sağlıklı şekilde alabilmek için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA