İLK
1000
Almanya Bayrağı

Almanya

Leibniz Hannover Üniversitesi

Genel Bilgiler

Leibniz Hannover Üniversitesi Açıklama

 

Adını ünlü filozof ve matematikçi Leibniz’den alan Leibniz Hannover Üniversitesi veya kısaca Hannover Üniversitesi Almanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. Mevcut durumda 29.781 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin %17’lik bir kısmı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır.  Ayrıca üniversite 9 fakültede 80’den fazla enstitüde 3.203 araştırmacı öğretim üyesi ve bunların içinde bulunan  334 profesör çalışma yürütmektedir. Bunların dışında Üniversitede 1.652 teknik ve idari personel görev yapmaktadır. Üniversite’nin ana binası Welfengarten’da bulunan Welfenschloss Kraliyet Sarayı’dır. 

 

Uluslararası alanda tanınmış temel çalışma alanları arasında makine mühendisliği, kuantum optik ve yerçekimi fiziği, biyomedikal araştırmalar ve eğitim çalışmaları yer almaktadır. Almanya’nın önde gelen teknoloji üniversitelerinin de içinde bulunduğu TU9’a da üye olan Leibniz Hannover Üniversitesi’nin geniş eğitim yelpazesi, beşeri bilimler ve toplum bilimlerinden doğan öncelikli araştırma alanları da dahil olmak üzere pek çok alanı kapsamaktadır. 

 

Yurtiçi ve yurtdışı eğitim kurumlarıyla yaptığı işbirliği anlaşmaları, üniversitenin bilimsel uzmanlığını her gün geliştirmektedir. Bunlardan en önemlisi, Hannover Tıp Fakültesi’dir. Leibniz Hannover Üniversitesi, kendini çeşitliliğe adamış bir kurumdur.

2017 yılı mali verilerine bakılacak olursa Leibniz Hannover Üniversitesi’nin toplam fonu 478,8 milyon Euro olmakla beraber bu fonun %50’sini yani yaklaşık 240 milyon Euroluk bir kısmı devlet tarafından, 238 milyon Euroluk kalan kısmı da dış kaynaklar, Aşağı Saksonya Eyaleti ve diğer kaynaklar tarafından karşılanmaktadır ve bu fonun büyük bir kısmının Makine Mühendisliği bölümü tarafından kullanılması dikkat çekmektedir.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA