İLK
1000
Almanya Bayrağı

Almanya

Leibniz Hannover Üniversitesi

Genel Bilgiler

Leibniz Hannover Üniversitesi - Leibniz Universität Hannover

Adını ünlü filozof ve matematikçi Leibniz’den alan Leibniz Hannover Üniversitesi veya kısaca Hannover Üniversitesi, Almanya'nın Hannover şehrinde bulunan bir yüksek öğretim kurumudur. Üniversite, Almanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. Mevcut durumda 29.781 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin %17’lik bir kısmı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır.  Ayrıca üniversite 9 fakültede 80’den fazla enstitüde çalışmalarını yürütmektedir. 3.203 araştırmacı öğretim üyesi arasında 334 profesör Hannover Üniversitesi bünyesinde çalışmaktadır. Bunların dışında üniversitede 1.652 teknik ve idari personel görev yapmaktadır. Üniversite’nin ana binası Welfengarten’da bulunan Welfenschloss Kraliyet Sarayı’dır. 
 
Uluslararası alanda tanınmış temel çalışma alanları arasında Makine Mühendisliği, Kuantum Optik ve Yerçekimi Fiziği, Biyomedikal araştırmalar ve eğitim çalışmaları yer almaktadır. Almanya’nın önde gelen teknoloji üniversitelerinin de içinde bulunduğu TU9’a da üye olan Leibniz Hannover Üniversitesi’nin geniş eğitim yelpazesi, beşeri bilimler ve toplum bilimleri alanları da dahil olmak üzere pek çok alanı kapsamaktadır. 

Ulusal ve Uluslararası İşbirlikleri

Yurt içi ve yurt dışı eğitim kurumlarıyla yaptığı işbirliği anlaşmaları, üniversitenin bilimsel uzmanlığını her gün geliştirmektedir. Bunlardan en önemlisi, Hannover Tıp Fakültesi’dir. Leibniz Hannover Üniversitesi, kendini çeşitliliğe adamış bir kurumdur. 2017 yılı mali verilerine bakılacak olursa Leibniz Hannover Üniversitesi’nin toplam fonu 478,8 milyon Euro olmakla beraber bu fonun %50’sini yani yaklaşık 240 milyon Euroluk bir kısmı devlet tarafından, 238 milyon Euroluk kalan kısmı da dış kaynaklar, Aşağı Saksonya Eyaleti ve diğer kaynaklar tarafından karşılanmaktadır ve bu fonun büyük bir kısmının Makine Mühendisliği bölümü tarafından kullanılması dikkat çekmektedir.

Üniversite Kampüsü

Üniversite kampüsü 322.700 m2 alan kaplamakta olup 160 binaya yayılmıştır. Üniversite kütüphanesi, kampüs içindeki önemli binalardan biridir. Kütüphane, üniversitenin bir mesleki ve teknik kolejden tam bir üniversite formatına geçmesi ile önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaya başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kitapların depoya kaldırılması ile savaş sonrası Almanya'da benzersiz bir ulusal, bilimsel ve teknik literatür koleksiyonu haline gelen değerli eski kitaplar, üniversite kütüphanesi bünyesine kazandırılmıştır. 

Almanya'nın önde gelen  üniversitelerinden biri olan Leibniz Hannover Üniversitesi, Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2018 verilerine göre dünyanın en kaliteli ilk 1000 kurumu arasında 250. sırada kendine yer bulmuştur.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA