İLK
1000
Letonya Bayrağı

Letonya

Letonya Üniversitesi

Genel Bilgiler

Letonya Üniversitesi 1919 yılında kurulmuş olup 14.000'den fazla öğrenci, 13 fakülte ve 20'nin üzerinde araştırma enstitüsü ve bağımsız eğitim merkezleri ile Baltık bölgesinin en büyük ve önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite bünyesinde devlet tarafından akredite edilen 130'dan fazla akademik ve profesyonel çalışma programı sunulmaktadır.

Letonya Üniversitesi'nde araştırma faaliyetleri, beşeri çalışmalar, doğa bilimleri, sosyal bilimler olmak üzere üç ana inceleme alanını temsil eden 50'den fazla araştırma alanında yürütülmektedir. Letonya Üniversitesi, uluslararası işbirliğinin gelişmesine büyük önem vermektedir.

Letonya Üniversitesi, kimliğini uluslararası alanda tanıtmak ve üniversitenin dünya çapındaki itibarını güçlendirmek için uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Letonya Üniversitesi bugüne kadar dünya çapında 136 ikili anlaşma ve ERASMUS+ programı kapsamında 32 Avrupa ülkesinde 368 kurumla 700'den fazla anlaşma imzalamıştır. Hem gelen hem de giden değişim öğrencileri şu mevcut öğrenci değişim anlaşmalarından faydalanırlar: ERASMUS +, ERASMUS MUNDUS (Aurora, AESOP, LEADER), CAMPUS EUROPAE, ISEP’in yanı sıra ikili anlaşmalar ve ülkeler arasında imzalanan anlaşmalardan faydalanılabilir. Üniversitenin Avrupa ve üçüncü ülkelerin yüksek öğrenim kurumları ile kurduğu ortaklıklar, tüm akademik seviyelerde (lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası ve personel) burs ve değişim burslarını içerir. Letonya Üniversitesi bugün itibariyle 9 ERASMUS MUNDUS projesinde ortak statüsündedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA