Letonya Bayrağı

Letonya

Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi

Genel Bilgiler

Özellikle tarımsal bilim, ziraat, gıda, ormancılık gibi bölümleri ile ön plana çıkan Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi; Letonya'nın Jelgava şehrinde yer alan bir devlet üniversitesidir. 1938 yılında kurulan üniversite ziraat bölümlerinin yanı sıra başka bir çok bölüme ve programa ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite her ne kadar 1938 yılında şimdiki ismi ile kurulmuş olsa da, kuruluş tarihi çok daha eskiye dayanmaktadır.

1862 yılında programların hazırlık bölümünü oluşturan bir sınıf açıldı. Açılan sınıflar Riga Politeknik'e bağlıydı. 1863 yılında, yüksek öğrenime sahip nitelikli tarım uzmanlarının yetiştirildiği Riga Politeknik'te Tarım Bakanlığı kuruldu. 1896'da Riga Politeknik Riga Politeknik Enstitüsü'ne dönüştürüldü. Tarım Bakanlığı, bu enstitünün Pushkina Caddesi'ndeki (şu anda A. Kronvalda Bulvarı 4) laboratuvar binasında bulunmaktadır. 26 Temmuz 1936'da Bakanlar Kurulu, Letonya Üniversitesi Ziraat Fakültesini Jelgava'ya devretmeye karar vererek yeni bir yüksek öğretim kurumu kurdu. Bu kurum Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi'dir.

150 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi, çeşitli öğrenci etkinlikleri ve üniversitenin uzun süredir devam eden saygın müfredatı ile ilgili zengin bir gelenek yelpazesi geliştirmiştir. Özellikle ziraat bölümleri ile dikkat çeken üniversitede ayrıca şu bölümlerde eğitim verilmektedir:
Bilgisayar Kontrolü ve Bilgisayar Bilimleri    
İktisat    
Örgüt Sosyolojisi ve Kamu Yönetimi    
Peyzaj Mimarlığı    
Sürdürülebilir Kalkınma için Bilgi Teknolojileri    
Veterinerlik    
Bilgi Teknolojileri    
Gıda Bilimi    
Gıda Hijyeni    
İşletme
Kariyer Danışmanlığı    
Örgüt Sosyolojisi ve Kamu Yönetimi    
Peyzaj Mimarlığı ve Planlama    
Ziraat Mühendisliği    

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA