Letonya Bayrağı

Letonya

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI)

Letonya Yaşam Koşulları
Mezun Öğrencilere Sorun.

Draft Eğitim ile Letonya'da eğitim alan ve mezun olan öğrencilere, tercih ettiğiniz üniversite, bölüm ve Letonya'da yaşam hakkında görüşme yapabilirsiniz.

GÖRÜŞME TALEBİ İÇİN TIKLAYINIZ

Letonya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için Letonya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

Letonya'da ulaşım ağı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım özellikle otobüs ve minübüs aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ancak ülke küçük bir ülke olduğundan dolayı herhangi bir yere yürüyerek ya da bisiklet ile gitmeniz de mümkündür. Örneğin başkent Riga, pek çok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük bir kenttir. Özellikle “Old Town” denen eski kent merkezi, yaklaşık 1 km çapındadır.

Letonya'da Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama aylık ulaşım masrafı 15.00 25.00 20.00
Yeme-İçme

Alman, Rus ve Polonya etkisi altında kalan Letonya mutfağı özellikle bazı yemekleriyle öne çıkmaktadır. Geleneksel mutfağı et, patates ve lahana üzerine kurulu olsa da kozmopolit Riga’da dünyanın her mutfağını deneyimlemek mümkündür. Letonya'da öğrenciler için düşük maliyetli ve lezzetli pek çok seçenek vardır. Riga’da “Art Nouveau” tarzında pek çok güzel kafe bulabilirsiniz. Bunun yanında, eski kent merkezinde de hem bir şeyler atıştırabileceğiniz hem de keyifli zaman geçirebileceğiniz güzel kafe ve restoranlar bulunmaktadır ve bu yerler öğrenciler için oldukça uygun yerlerdir. 

Letonya'da Yeme-İçme Masrafları En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir kafede bir öğün yemek 5.00 7.00 6.00
1 kg et 4.00 5.00 4.50
1 kg meyve 2.00 3.00 2.50
1 kg sebze 2.00 3.00 2.50
Günlük yemek harcaması 6.00 7.00 6.50
Konaklama

Letonya'da pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi isterseniz ev-oda kiralayabilir veya okulların sizi yönlendirdiği seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Konaklama masrafları diğer her şeyde olduğu gibi oldukça düşük maliyetlidir. 

Letonya'da Konaklama Masrafları En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Öğrenci aylık konaklama gideri 250.00 350.00 300.00
Sosyal Yaşam

Tarihi kent Riga’da görmeniz gereken pek çok yer, katılmak isteyebileceğiniz pek çok sosyal aktivite bulunmaktadır. Özellikle 1211’de temeli atılan tarihi Riga Katedrali, Riga Kalesi, Aziz Peter Kilisesi, Özgürlük Anıtı ve “Art Nouveau” tarzındaki yapıları görmenizi tavsiye ederiz. Riga Bourse Sanat Müzesi’nde Letonya’nın yanı sıra dünyanın diğer pek çok kültüründen eşsiz parçalar görebilirsiniz.

Letonya'da Sosyal Yaşam Giderleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Aylık sosyal etkinlik giderleri 50.00 100.00 75.00