Polonya Bayrağı

Polonya

Lodz Film Okulu

Genel Bilgiler

1948 yılında Polonya'da kurulan Lodz Film Okulu, geleceğin oyuncularını, yönetmenlerini, fotoğrafçılarını, kamera operatörlerini ve televizyon personelini yetiştirmeyi hedefleyen önemli bir okuldur. Okulda film yönetmenliği, sinematografi, animasyon, film prodüksiyonu, oyunculuk, kurgu, senaryo yazarlığı ve hareketsiz fotoğrafçılık dersleri verilmektedir. 5 yıllık eğitim süresini başarıyla tamamlayanlar MA derecesi alırlar. Yaklaşık 400 öğrenciye uygulamalı eğitim verilen okulda 35 mm, HD ve dijital kamera ile çekim yapmaya odaklanılır. Üniversitede ayrıca ışıklandırma ekipmanı, film stüdyoları, televizyon stüdyoları, kurgu odaları, ses stüdyosu, gösterim odaları, film arşivi, öğrenci tiyatrosu, öğrenci yurdu gibi diğer olanaklar da mevcuttur. 

Üniversite Bilgisi
Lodz Akademi mezunları arasında saygın film yönetmenleri yer alır: Andrzej Wajda, Roman Polanski, Andrzej Munk, Krzysztof Kieslowski, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczynski. Ayrıca, çok sayıda öğrenci filmi şu uluslararası festivallerde ödül almıştır: Cannes, New York, Clermont-Ferrand, Moskova, Pekin, St. Petersburg, Poitiers, Los Angeles, Meksika, Taipei, Tel Aviv, Barcelona ve daha birçokları. Okul, uluslararası adaylar için kurgu ve animasyonun yanı sıra film ve televizyon yönetimi ile sinematografisi (DP) dersleri de sunmaktadır.

Dünyanın en eski film okullarından biri olan Lodz Film Okulu, öğretim programında pratik çalışmaya özel bir önem vermektedir.  Çalışmalar, kapsamlı bir sanatsal gelişime katkıda bulunan tarih, kültür ve sanat teorisi eşliğinde uygulamalı atölye derslerinden oluşur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA