Polonya Bayrağı

Polonya

Lublin Tıp Üniversitesi

Genel Bilgiler

Lublin Tıp Üniversitesi’nin tarihi 1944’e uzanır. Üniversite daha sonra 1950’de bağımsız bir Tıp Akademisi haline gelmiştir. Yıllar içinde Hemşirelik, Eczacılık, Diş Hekimliği gibi yeni araştırma ve eğitim alanları eklenmiştir. 2001 yılında İngilizce Departmanı’nın kurulmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere İngilizce Tıp eğitimi verilmeye başlanmıştır. 2008’de ise okul, Lublin Tıp Üniversitesi adını alarak tam teşekküllü bir tıp üniversitesi halini almıştır.

Üniversite Bilgisi
Üniversitede toplamda 4 fakültede eğitim verilir. 1.300’den fazla öğretim üyesi görev yapmaktadır. Ortalama öğrenci sayısı 6.700 olan üniversitede 1.200 öğrenci İngilizce bölümlerde eğitim almaktadır. Bugüne kadar 40.000 mezun vermiş olup bunların 950’si İngilizce bölümlerden mezun olmuştur. İngilizce eğitim beş temel program kapsamında sunulmaktadır: Amerika (MD), Asya (MD), Çift Derece Programı (MD), Orta Doğu (MD), Uluslararası (MD). 

Tüm programlarda akademik yıl Ekim’de başlar, ancak yarıyılda (Şubat) başlayan programlar da bulunmaktadır. Standart tıp eğitimi 6 yıl sürer. Dişçilik ve Eczacılık programlarında eğitim süresi 5 yıldır.

Üniversitedeki Klinik Hastaneler:
Lublin Diş Klinik Merkezi 
Lublin 1 Nolu Bağımsız Devlet Eğitim Hastanesi
Lublin 4 Nolu Bağımsız Devlet Eğitim Hastanesi
Prof. Antoni Gębala Lublin Çocuk Hastanesi

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA