Polonya Bayrağı

Polonya

Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi

Genel Bilgiler

Adını ünlü bilim insanı Marie Curie’den alan Marie Curie-Sklodowska Üniversitesi, Lublin şehrinin merkezinde bulunur ve Doğu Polonya’nın en büyük yükseköğretim kurumudur. Lehçe ve İngilizce dillerinde 80’den fazla eğitim programı sunulmaktadır. MCSÜ’de 1600’den fazla uluslararası öğrenci eğitim görmekte olup dünya genelinde 181’den fazla üniversite ve eğitim kurumuyla uluslararası anlaşmalar imzalamıştır. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok staj seçeneği sunulmaktadır.

Üniversite Bilgisi
Marie Curie-Sklodowska Üniversitesi’nin eğitim programları, iş piyasasının taleplerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan müfredatı ve atmosferiyle, 2016’da işverenler tarafından Lublin Voyvodalığının en iyi yükseköğretim kurumu seçilmiştir. Öğrencilere profesyonel eğitim danışmanlığı ve kariyer rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

Üniversite’de 21.000’den fazla öğrenci eğitim görmekte olup bugüne kadar 226.000’den fazla mezun vermiştir. Alan eğitiminin yanı sıra yabancı dil, sanat ve spor becerilerini geliştirmek için de sayısız fırsat bulunmaktadır. Üniversite kütüphanesinde yaklaşık 1 milyon kitap, 400.000 dergi ve 300 özel koleksiyon ürünü bulunmaktadır.

Üniversite Olanakları
Çok çeşitli ulusal ve uluslararası staj yerleştirme seçenekleri ile öğrenciler staj yaparak deneyim elde edebilirler. Potansiyel çalışanlarla işbirliği kurma fırsatları sunan üniversite, hem mezun öğrenciler için hem de hala eğitim hayatı devam eden öğrenciler için iş kapısını aralamaktadır. Profesyonel eğitim danışmanlığı ve kariyer rehberliği hizmeti sunan okul, öğrencilerini meslek ve eğitim anlamında yönlendirir.

Üniversite iki dönemlik bir sistem yürütmektedir:
1. dönem Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayı sonunda biter. Aralık ayında Noel tatili vardır. Sınav oturumu Ocak ayının sonunda gerçekleşir ve iki hafta sürer.
2. dönem Şubat ayının ortasında başlar ve Haziran ayında Paskalya tatili ile biter. Sınav oturumu Haziran ayında başlar ve yaklaşık üç hafta sürer.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA