İtalya Bayrağı

İtalya

Milano Üniversitesi

Genel Bilgiler

Milano Üniversitesi, 8 fakülte ve 2 yüksekokul bünyesinde 2000’den fazla akademisyenle faaliyet gösteren bir devlet üniversitesi olup çok çeşitli disiplinlerde eğitim veren, prestijli bir üniversitedir.

İtalya ve Avrupa’da bilimsel üretkenlik açısından ön sıralarda yer alan Milano Üniversitesi, 64.000 öğrencisiyle bölgenin en büyük üniversitesidir ve yer aldığı sosyo-ekonomik bağlam için önemli bir kaynak niteliği taşır.

İtalya’nın Lombardiya bölgesinin başkenti olan Milano, Avrupa Birliği’nin en dinamik ve kozmopolit bölgelerinden biri olmanın yanı sıra araştırma-geliştirme yatırımları ve teknolojik inovasyon açısından da İtalya’nın en iyi bölgesidir. Aynı zamanda, İtalya ulusal ekonomisinde liderdir.

Milano Üniversitesi; önemli tarihi binaları, miras kalan ve edinilen koleksiyonları, arşivler, botanik bahçeleri ve Avusturyalı Maria Teresa tarafından kurulan eski Brera Gözlemevi ile çok ciddi bir sanat ve kültür mirasına sahiptir.

Üniversite bölümlerine, Milano’nun merkezindeki Città Studi bölgesinde bulunan önemli tarihi binalar ve modern yapılar ev sahipliği yapar. Bunlar arasında 15. Yüzyıldan kalan anıtsal kompleks Ca’ Granda, Palazzo Greppi ve Sant’Alessandro College gibi binaları saymak mümkündür.

Bölgedeki en zengin kitap koleksiyonlarından biri olan üniversitede 47 kütüphane bulunmakta olup APICE Merkezi nadir ve değerli kitap ve belgeleri arşivlemektedir.

Milano Üniversitesi’nin, bölgenin kültürel hayatına katkıda bulunan ve giderek artan uluslararası övgüler alan bir Korosu ve Orkestrası da bulunmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA