Rusya Bayrağı

Rusya

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi

Genel Bilgiler

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 1921 yılında kurulmuştur. Moskova’da 1907’den beri faaliyet gösteren Sivil Mühendislik Koleji’nin temelleri üzerine kurulan üniversite, Rusya’nın en köklü eğitim kurumlarından bir tanesidir. 1935 yılından itibaren Sivil Mühendislik Enstitüsü olarak eğitim veren üniversitenin 1993 yılında statüsünün değişmesiyle adı Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi olarak değişmiştir.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, Ulusal Araştırma Enstitüsü ünvanına sahip olmasıyla birlikte, Rusya’nın inşaat ve mimari eğitim anlamında önde gelen kurumudur. Üniversite, endüstriyel alanda, sivil alanda, enerji alanında, inşaat yönetiminde, bilişim sistemleri ve teknolojilerinde, binaların ve yapıların tasarımı ve otomasyonu alanında her kademeden yüksek nitelikli mühendis, uzman ve yöneticilerin eğitimini sağlamaktadır.

MDİÜ’de Rusya’daki pek çok üniversitede olduğu gibi bir yıllık hazırlık eğitimi sunulmaktadır.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, 5 enstitü bünyesinde eğitim vermektedir. Bunlar, İnşaat ve Mimarlık Enstitüsü, Hidrolik Enerji ve Güç Tesisi İnşaatı Enstitüsü, Çevre Mühendisliği ve Mekanizasyon Enstitüsü, İnşaat ve Gayrimenkul İktisadi, Yönetim ve Bilgi Sistemleri Enstitüsü ile Temel Eğitim Enstitüsü olarak sıralanmaktadır. Yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim veren Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, bünyesinde 1300 akademisyeni barındırmaktadır.

EECA üniversiteler sıralamasında 181. sırada yer alan üniversite, BRICS ülkeleri üniversiteleri sıralamasında da 134. sırada yer almıştır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA