Rusya Bayrağı

Rusya

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov

Genel Bilgiler

İnsanoğlu kendi sağlığının önemini kavramaya başladığından bu yana son derece prestijli bir meslek olan Tıp, uluslararası alanda tanınmışlığı ve vaadettiği kariyer avantajlarıyla başarılı bir hayata adım atmak isteyen çok fazla öğrencinin tercihi olmuş bir alandır. İdealist ve zeki bireyleri doktorluk yapmaları için eğiten Tıp fakülteleri, zorlu müfredatlarıyla ve giriş şartlarının istediği yoğun emekle de ün yapmışlardır.
 

Ülkemizde her ne kadar Tıp açısından başarılı üniversiteler bulunsa da bu üniversiteleri kazanmak , sistemimizin yönetmelikleri ve okulların istediği puanlar açısından son derece zordur. Bu sebepten dolayı Tıp eğitimi almak isteyen ancak bunu Türkiye’de başaramayan pek çok öğrenci yurtdışında Tıp eğitimi almaya yönelmektedir. Yurtdışında en iyi Tıp eğitiminin alınabileceği ülkelerin başında da bu alana yaptığı bilimsel katkılar ile ün yapmış olan Rusya gelmektedir. Akademik anlamda tıbbın şahlandığı ülkelerden birisi olan Rusya, öğrencilere sunduğu sınavsız eğitim fırsatıyla ve ekonomik avantajlarıyla nam salmıştır.

Rusya’nın ilk Tıp üniversitesi olan Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov, ülkenin en köklü ve başarılı Tıp eğitimini veren eğitim kurumudur. İmparatoriçe Elizabeth’in hükümdarlığı sırasında 1755 yılında Moskova İmparatorluk Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kurulan eğitim kurumunda dersler 1758 yılında başlamıştır.

Bilimsel araştırma enstitüleri gibi modern bilimin son derece önemli ve gelişime açık alanlarında gözle görülür bir uzmanlık sergileyen Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi’nde; Nükleer Fizik, Astronomi, Lazerler, Moleküler Biyoloji, Biyoorganik Kimya, Antropoloji, Malzeme Bilimleri ve İnsani Bilimler gibi önemli dallarda üniversite eğitimi verilmektedir. Rusya’nın en iyi Tıp akademisyenlerini bünyesinde toplamış olan kurum en iyilerin arasında birinci statüsündedir.

Toplam kayıtlı öğrencisinin 40.000 civarında olduğu üniversitede 8.500 profesör görev yapmakta ve 80 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler 5.000’lik bir nüfus oluşturmaktadırlar. Önde gelen uluslararası kuruluşlarla anlaşma yapmış olan üniversite UNESCO ve Dünya Bankası ile birlikte çalışmaktadır. Sayısız uluslararası derneğe üye olan bu prestijli eğitim kurumunun aynı zamanda 300 farklı üniversite ile resmi anlaşması mevcuttur.

Rusya üniversitelerinin çoğunda olduğu gibi Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi’nde de ilk sene Rusça hazırlık eğitimi verilmektedir ancak bu eğitimin ikinci döneminden itibaren bu kurumda eğitim gören öğrenciler ek ders alabilmektedirler. Kaliteli bir eğitimin başarılı akademisyenlerce verildiği Moskova Sechenov Devlet Üniversitesi, yurtdışında Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat sunmaktadır. Kurum sadece lisans değil, yüksek lisans ve doktora alanında da eğitim vermektedir ve bundan dolayı sadece doktorluk pratiği yapacak öğrenciler için değil aynı zamanda akademik anlamda Tıp ile ilgilenmeyi sürdürmek isteyen öğrenciler için de gayet uygun bir seçenektir.

Yurtdışında ve Rusya’da Tıp eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret ederek yurtdışı eğitimi konusunda uzman eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA