Rusya Bayrağı

Rusya

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Sivil Havacılık, uçak ile seyahatin önem kazanmaya başladığı 20. yüzyıl ortalarından beridir akademik anlamda da kendisine bir yer edinmiştir. Pek çok üniversite Sivil Havacılık üzerine fakülte açmış ve hatta bu alan üzerine eğitim veren üniversiteler oluşturulmuştur. Sivil Havacılık Türkiye’de yeterli gelişkinliği 21. yüzyılın  başlarında göstermeye başladığı için bu alanda güçlü bir eğitim almak isteyen pek çok öğrenci yurtdışında eğitim seçeneğine yönelmektedirler.

Sivil Havacılık eğitiminin en ehil şekilde verildiği ülkelerden birisi Rusya’dır. 1960’lı yılların ikinci yarısından beri sivil havacılığın son derece popüler olduğu ve hava taşımacılığının büyük bir ağırlık kazandığı ülke sınavsız eğitim veren üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerinde alınacak bir eğitime göre nispeten ucuz oluşu ve ekonomik uygunluğu açısından birçok öğrencinin tercihi olagelmiştir.

Rusya’da sivil havacılık eğitimi alınabilecek okulların başında ise başkent Moskova’da bulunan Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi gelmektedir. 1971 yılında “Moskova Sivil Havacılık Mühendisleri Enstitüsü” olarak eğitim hayatına başlayan kurum varlığı boyunca güçlü bir eğitim geleneği oluşturmak için elinden geleni yaptı. 1981 yılında 10. yıl dönümünü kutlayan Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi o dönemde 4 fakülte ve 27 bölümden oluşan bir eğitim kurumuydu.

Bünyesinde 285 öğretmenin bulunduğu, 26 doktorun ve 170 bilim adamı adayının eğitim verdiği okulda 4.500 kadar öğrenci eğitildi ve bu öğrencilerin yaklaşık 2.000’i tam zamanlı öğrencilerdi. 2008
ve 2013 yıllarında üniversite iki yıllık başarılı bir akreditasyon süreci geçirdi ve Rusya’nın en iyi üniversiteleri arasında sürekli olarak yer almaya başladı. Yeni bir eğitim vizyonunun temeli olan özel simülatörleri Boeing ve Airbus sponsorluğuyla devreye soktu. Üniversitenin teknik ve malzeme temelini güçlendirebilmek için aralıksız çalışmaların yapıldığı eğitim kurumu inovasyon konusunda rakip tanımamaktadır. En ünlü uluslararası havacılık firmalarıyla beraber çalışan üniversitenin eğitim kalitesi konusundaki ciddiyetinin eşi benzeri Rusya’da bulunmamaktadır.

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi’nde Rusya Üniversitelerinin çoğunda olduğu gibi ilk yılda bir hazırlık eğitimi verilmektedir çünkü üniversitenin eğitim dili Rusça’dır. Kurumu tercih eden öğrenciler hazırlık eğitimlerinin sonundaki sınavda gereken başarı puanına erişerek hazırlık sertifikası alırlar ancak hazırlık yılının ikinci döneminden itibaren ek ders alma seçeneği mevcuttur.

Moskova Sivil Havacılık Üniversitesi’nin bir diğer önemli avantajı da bünyesinde bulunan yabancı öğrencilere kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı sunmasıdır. Kampüsün içerisine konuşlanmış olan öğrenci yurtları tek kişilik, iki veya üç kişilik odalardan oluşmaktadır. Yurtlarda kamera sistemi, internet ve güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Kurumun yurt ücretleri 100 – 150$ arasında olup bu ücret yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yurt ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır.

Rusya’da Sivil Havacılık bölümü okumak, yurtdışı üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve dünyanın en iyi okullarından birine kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA