Almanya Bayrağı

Almanya

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Genel Bilgiler

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi - Ludwig-Maximilian-Universität München

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Münih kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Üniversite kısaca LMU veya Münih Üniversitesi olarak da bilinmektedir.

Münih Üniversitesi, Almanya’nın hala eğitim veren en eski altıncı üniversitesidir. Aslen 1472 yılında Ingolstadt'ta Bavyera Dükü IX. Ludwig tarafından kurulan Münih Üniversitesi 1826 yılında Bavyera Kralı I. Maximilian tarafından şu anki konumuna taşınmıştır. Üniversitenin günümüzdeki konumuna taşınmadan önce 1802 yılında ismi Kral I. Maximilian tarafından kendisinin ve üniversitenin kurucusu IX. Ludwig’in şerefine Ludwig-Maximilans-Universität olarak değiştirilmiştir. 

Avrupa'nın En Prestijli Kurumlarından Biri

Münih Üniversitesi, özellikle 19. yüzyıldan beri, Almanya'nın yanı sıra Avrupa'nın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, 2018 yılı itibarıyla 19 Leibniz Ödülü ve 26 tanesi resmi 42 Nobel Ödülü ile en çok Nobel Ödülü alan üniversiteler arasında dünya çapında 17. sırada yer almaktadır. Üniversitede Nobel Ödülü alanlar arasında Wilhelm Röntgen, Max Planck, Werner Heisenberg, Otto Hahn ve Thomas Mann gibi isimler vardır. Papa XVI. Benedict’de bu üniversitede öğrencilik ve profesörlük yapmıştır. Münih Üniversitesi yakın zamanda Alman Üniversiteleri Mükemmeliyet Girişimi kapsamında "seçkin üniversite" unvanını almaya hak kazanmıştır.

LMU şu anda Almanya'da öğrenci nüfusu açısından en büyük ikinci üniversitedir. 8.000’i aşkın öğretim üyesi ve 900’ün üzerinde profesör üniversite bünyesinde çalışmaktadır. 50.918 öğrenci üniversitede eğitim alırken, öğrencilerin yaklaşık 8.515’i uluslararası öğrencidir.

Üniversite Kampüsü ve Fakülteleri

LMU'nun enstitüleri ve araştırma merkezleri, Münih'in çeşitli bölgelerine konuşlanmıştır. Üniversitenin ana binaları, Ludwigstrasse'deki Geschwister-Scholl-Platz ve Profesör-Huber-Platz çevresinde yer almakta olup, diğer binaları Englischer Garten üzerinde yer almaktadır. Ana bina, Münih metrosunun üniversite durağına çok yakındır ve öğrenciler kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Birçok alanda Avrupa'nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Münih Üniversitesi'nde 200 farklı bölüm bulunmaktadır. Ayrıca üniversite, çeşitli bölümleri ve enstitüleri denetleyen 18 fakülteden oluşmaktadır.

İşletme bütçesine gelince, üniversite hastanesi hariç fon sağlamak için toplam 682 milyon Euro; üniversite hastanesini de hesaba katarsak, toplamda 1,785 milyar Euro tutarında bir fonu vardır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA