Almanya Bayrağı

Almanya

Münih Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Münih Teknik Üniversitesi - Technische Universitat München

Münih Teknik Üniversitesi Münih şehir merkezi ve çevresinde ve Singapur'da çeşitli kampüsleri bulunan bir araştırma üniversitesidir. Singapur'da bulunan kampüsü Nanyang Teknik Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi'nin iş birliğiyle 2001 yılında kurulmuştur. İsmi TU München veya TUM olarak kısaltılmaktadır. Üniversite 1868 yılında kurulmuş olup, kamuya ait bir yükseköğretim kurumudur. 10.501 öğretim görevlisi ve 566 profesör üniversite bünyesinde çalışmaktadır. 41.375 öğrenci (%29'u yabancı) üniversitede eğitim alırken, öğrencilerin 2.730’u doktora aşamasındadır.

Mühendislik ve Bilişim Alanında Avrupa'nın En İyilerinden

Özellikle mühendislik ve bilişim teknolojisi alanlarında Avrupa'nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Münih Teknik Üniversitesi'nde 177 farklı bölüm bulunmaktadır. QS 2020 Dünya Sıralamasına göre TUM, Almanya'nın en iyi üniversitesi olmakla beraber dünya sıralamasında 61. sıradadır. Mühendislik ve teknoloji alanlarında dünyanın en iyi 22. okuludur. Temel bilimlerde ise 24. sıradadır. 

Üniversitenin Fakülteleri

Üniversitenin akademik fakülteleri, büyük Münih bölgesindeki üç ayrı kampüste yer almaktadır. Münih'in merkezindeki Ana Kampüs'te Mimarlık, Tıp, Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Yer Ölçümü, Ekonomi, Sosyal ve Spor Bilimleri fakülteleri bulunmaktadır. Münih'in yaklaşık 10 km kuzeyinde, Garching'de ise ikinci büyük bir kampüs bulunmaktadır. Garching; Fizik, Kimya, Bilişim, Matematik ve Makine Mühendisliği fakültelerinin yanı sıra Garching araştırma reaktörüne de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en hızlı 6. süper bilgisayarı SuperMUC da bu kampüstedir. Üçüncü TUM kampüsü Münih'in 35 km kuzeyinde Freising Weihenstephan'da bulunmaktadır ve Biyoloji, Tarım Bilimleri ve Bahçe Bitkileri, Ormancılık ve Kaynak Yönetimi, Bira ve Gıda Teknolojisi, Beslenme ve Peyzaj Planlama ve Peyzaj Mimarlığı fakülteleri burada yer almaktadır. 

Cambridge ve Oxford İle Benzer Klasmanda!

Avrupa Komisyonu bilimsel yayınlar açısından Münih Teknik Üniversitesi'ni, Cambridge ve Oxford'un ardından Avrupa'daki en yüksek etkiye sahip 3. üniversite olarak listelemiştir. Avrupa'nın önde gelen sayılı teknik üniversitelerinden biri olan kurum, Reuters'in 2018 Dünya'nın En Yenilikçi 100 Üniversitesi sıralamasında Almanya'nın en yenilikçi 2. üniversitesi olarak kendisine yer bulmuştur.

17 Nobel Ödülü ve 20 Leibniz Ödülü

Münih Teknik Üniversitesi bünyesinde 17 Nobel Ödülü ve 20 Leibniz Ödülü bulunmaktadır. Araştırma açısından Almanya'daki Mükemmeliyet Girişimleri’nin (Exzellenzinitiative) başını çeken TUM, hakemli dergilerde yılda 7.422 yayına ulaşmış, 1990 yılından beri 700’ün üzerinde yüksek teknoloji girişimine önayak olmuş ve kendi adına 300’ün üzerinde patent edinmiştir. 

2018 mali yılı itibariyle 1,451 milyar Euro’luk bütçesi, 331,6 milyon Euro’luk araştırma vb. dış kaynaklardan geliri ve 305,2 milyon Euro’luk bağış fonuyla Almanya'nın ve dünyanın en varlıklı üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 6.000 farklı araştırma iş birliğine imza atan üniversitenin başlıca finansal destekçisi Alman Araştırma Cemiyeti (DFG)’dir ve dış kaynaklardan yaratılan gelirin %30'u bu cemiyetten gelmektedir.
 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA