Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

Nahçıvan Devlet Üniversitesi - Naxçıvan Dövlət Universiteti

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, 1967 yılında Azerbaycan Devlet Pedagoji Enstitüsü'nün Nahçıvan şubesi olarak faaliyete başlamıştır. Azerbaycan SSC Bakanlar Kurulunun 29 Aralık 1990 tarihli kararı ile Nahçıvan Devlet Pedagoji Enstitüsü, Nahçıvan Devlet Üniversitesine dönüştürüldü. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, ulusal temellere dayanan, devlet tarafından fonlanan ve dünyaya entegre olmuş bir yükseköğretim kurumudur. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, 21. Yüzyılın üniversitesidir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 12 Haziran 2002 tarihli emriyle Nahçıvan Devlet Üniversitesi'ne yüksek özerklik ve özerklik statüsü verildi. Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev farklı zamanlarda (1974, 1992 ve 1999) Nahçıvan Devlet Üniversitesi'ni 4 kez ziyaret etmiştir.

Kampüs Detayları

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’daki diğer üniversiteler arasında özel bir yere sahiptir. 108 hektarlık alan üzerine kurulu üniversite kampüsü, her türlü tesis ve imkanı barındıran modern eğitim binalarına sahiptir. Elektronik alanlar, laboratuvarlar, internet merkezleri ve modern bilişim teknolojileriyle donatılmış elektronik kütüphanesi tüm öğrenci ve öğretim üyelerinin hizmetindedir. Üniversitenin tümünde kablosuz wi-fi internet hizmeti bulunur. NDÜ’nün kültürel atmosferine bir TV stüdyosu, radyo stüdyosu, tiyatro stüdyosu, dans ve vokal grupları, koro kolektifleri katkıda bulunur. Üniversite, spor yapan öğrencilere her türlü desteği ve imkânı da sağlamaktadır. 

Öğrenci Yurdu

Üniversitede, geleneksel öğrenci hostellerinin yerine modern bir öğrenci yurdu bulunmakta olup modern yaşam tarzını yansıtmaktadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi öğrenci yurdu 1977 yılında hizmete açılmıştır. Şuanda bu yurt, yeniden inşa edilerek 28 Şubat 2011'de ek bir bina ile hizmete açıldı. Yurdun bodrum katında tenis, satranç, kız ve erkek öğrenciler için banyo ve çamaşırhane, depo, güvenlik hizmeti, çilingir, ev hizmetleri vb. bulunmaktadır. Yurdun ısıtılması için modern bir kazan dairesi yapılmıştır. Her katta kız ve erkek öğrenciler için mutfak bulunmaktadır.

50 Üniversite İle İş Birliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, 4 kıtadan 50 üniversiteyle iş birliği anlaşması imzalamış, uluslararası ilişkilerini derinleştirmiştir. Mevcut durumda 3 TEMPUS hibe projesini yürütmektedir.  NDÜ; Avrupa Rektörler Kulübü, Asya Birliği Üniversiteleri, Karadeniz Sektörü Üniversiteler Birliği ve Kafkas Üniversiteleri Birliği’ne üyedir. Bu üyelikler, NDÜ’nün kültürel yaşamında büyük rol oynamaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA