Polonya Bayrağı

Polonya

Nicolaus Copernicus Üniversitesi

Genel Bilgiler

Torun’da bulunan Nicolaus Copernicus Üniversitesi, 1945’te kurulmuştur. 3 tıp fakültesi dahil olmak üzere 17 fakültede eğitim verilen üniversite, Polonya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. 100’den fazla çalışma alanında, 25.000’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisine eğitim vermektedir. Üniversitenin Torun ve Bydgoszcz kampüslerinde 4039 öğretim görevlisi bulunup bunların yarısı akademik kadrodadır. NCÜ bugüne kadar 200.000 civarında mezun vermiştir.

Üniversite, hem uluslararası (Erasmus+) hem de ulusal (MOST) değişim programlarına taraftır. Yurtdışındaki üniversitelerle işbirliğini genişletmekte olup mevcut durumda Angers (ekonomi) ve Moskova’daki (tarih) üniversitelerle ortak çalışmalar yürütmektedir.

NCÜ’de Ulusal Atom, Moleküler ve Optik Fizik Laboratuvarı (FAMO), Kuantum Optik Merkezi ve Disiplinler Arası Modern Teknolojiler Merkezi gibi son teknolojiyi kullanan geniş bir araştırma altyapısı mevcuttur. Torun yakınlarında bulunan Astronomi Merkezi’nde 32 metrelik bir radyo teleskop bulunmaktadır. Aynı zamanda, NCÜ’deki araştırmacılar, tıbbi göz muayeneleri için ultra modern bir araç olan Optik Koherans Tomografisinin tasarım ve inşasındaki müthiş başarılarından gurur duymaktadır.

Üniversite Kütüphanesinde yaklaşık 3 milyon basılı materyal ve özel koleksiyon öğeleri bulunmaktadır. 

Nicolaus Copernicus Üniversitesi, bugün Polonya’nın en iyi 5 üniversitesinden biridir ve QS World University Ranking kapsamında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %4’lük dilimdedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA