Rusya Bayrağı

Rusya

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi

Genel Bilgiler

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında, 1911 yılında Nijniy Novgorod Öğretmenler Enstitüsü adıyla kurulan Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren Rusya'nın eğitim alanındaki reform atılımlarının önemli bir ayağını teşkil etmiştir. 2011'de Volga Devlet Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi'nin katılımıyla bugünkü halini alan Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, bölgedeki en eski üniversitedir. Bu iki üniversitenin birleşmesinden doğan sinerji, NNDPÜ'yü bir adım ileri taşımıştır.

Bugün itibariyle Federal Devlet Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınan yasal statüsü ve Rusya Federasyonu Federal Eğitim ve Bilim Denetim Hizmetleri'nden aldığı lisansla, yükseköğrenim, lisans sonrası ve diğer mesleki eğitim faaliyetlerini sürdürmeye tam yetkilidir. NNDPÜ bünyesindeki altı fakültede 12.000'den fazla öğrenci eğitim görmekte olup yükseköğrenim faaliyetleri 26 bölüm ve 2 mesleki eğitim merkezi bünyesinde yürütülmektedir.

Bugüne kadar 150.000'den fazla mezun veren üniversitede pek çok seçkin bilim insanı, politikacı, diplomat, tanınmış profesörler ve eğitimciler öğrenim görmüştür. Günümüz itibariyle 30'dan fazla ülkeden gelen pek çok yabancı öğrenci de bu köklü üniversitede eğitim almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA