Rusya Bayrağı

Rusya

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Pek çok mühendisin, teknikerin ve bilim insanının yetişmesine araclık eden teknik üniveristeler genellikle bulundukları ülkelerin endüstrisinin ve sanayisinin bel kemiği olduklarından dolayı her zaman el üstünde tutulan prestijli bir konuma sahip olmuşlardır. Ülke ekonomisinin temelini oluşturan personellerin yetiştiği bu üniversiteler bir ülkenin ve o ülkenin vatandaşlarının geleceğinin garantisi konumundaki eğitim kurumlarıdır.

Teknik alanda yetiştirdiği personelin başarısı ile tanınan Rusya bu alanda eğitim almak isteyen pek çok öğrencinin tercihi olmuştur. Sınavsız öğrenci almasıyla tanınan Rusya ülkemizdeki teknik üniversitelerin zorlu kabul koşullarından sıyrılmak isteyen pek çok üniversiteli adayının alternatifidir.

Bu makul alternatifin öğrencilere sunduğu teknik üniversitelerin arasında başı Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi çekmektedir. Bünyesinde 200 profesör, 550 doçent, 1400 öğretim üyesi, 3500 personel ve 22500 aktif öğrenciyi barındıran eğitim kurumu 8 fakülteden ve 5 enstitüden oluşmaktadır. %93’lük bir istihdam oranıyla pek çok öğrencinin ve ebeveynin dikkatini çeken üniversite bilimsel ve çağdaş eğitim tabanında askeri ve endüstriyel sanayi konusunda mühendisler ve bilim adamları yetiştirmektedir. Rusya’daki ve dünyadaki pek çok araştırma kuruluşlarıyla yakın temasta olan üniversite aynı zamanda hükümet tarafından modern ekonominin inşası için mühendislik eğitimini geliştirmesi amacıyla öncelik kazanmış bir eğitim kurumudur.

Kurumun öğrencileri modern teknolojik araştırma ve geliştirme projelerinde yer almaktadırlar. Üniversitenin misyonu başarı ve gençlik unsurlarıyla araştırma ve geliştirme amacıyla, askeri ve endüstriyel sanayi için bireylerin eğitilmesi, mühendislik ve teknoloji uygulanımı konusunda yüksek teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik çağdaş, temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak, küresel, bilimsel ve eğitimsel dünyaya uyumlu yüksek profesyonel düzeyde sivil ve ahlaki niteliklere sahip mezunların yetişmesine ön ayak olmaktır.

Savunma sanayi üzerine eleman yetiştiren üniversite devlet taahhüdü uygulayan bir kurumdur. Her yıl 300’ü aşkın öğrenci savunma şirketlerinin araştırmasında ve geliştirmesinde çalışmaktadır. Devlet nükleer atom kurumu Rosatom tarafından Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, AR-GE projeleri için ana gövde olarak tanımlanmıştır.

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nin uluslararası üniversiteler arası araştırma ve geliştirme projelerinin pek çoğunda birinciliği bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından düzenlenen yüksek teknolojik üretimin entegrasyonu için üniversite altyapısının geliştirilmesi programı yarışmasında birinci gelmiştir. Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 20 ülkeden öğrencisi ve kampüs içerisinde bulunan 2000 kişilik yurtlarıyla ve son derece gelişmiş sosyal tesisleriyle ve eğitim alanlarıyla öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik geniş çaplı bir hizmet vermektedir.

Akademik eğitim dili Rusça olan kurumda 1 senelik hazırlık eğitimi verilmektedir ve bu eğitim sonucunda öğrenciler 2. bir dile hakim olmakla birlikte ülkeye yönelik adaptasyonlarını da tamamlamış olurlar.

Öğrenci dostu olmasıyla bilinen Rusya’da üniversite okumak ve Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret edebilir; geleceğinizi en doğru şekilde planlayabilirsiniz.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA