Rusya Bayrağı

Rusya

Nijniy Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

Lobachevsky Nizhniy Novgorod Devlet Üniversitesi, 1916 yılında “Rusya Halkın Üniversitesi” adıyla kurulmuştur. Üniversite Nizhniy Novgorod’ta kurulan ilk yüksek eğitim kurumudur. Varşova’da kapanan Politeknik Enstitüsü ile birleştikten sonra “devlet üniversitesi” unvanını almıştır. Her dönemde Rusya’nın en geniş kapsamlı eğitim veren eğitim kurumlarından biri olan üniversite, toplumun ve devletin ihtiyaçlarını karşılamak için araştırmalar yürütmesiyle tanınmaktadır. 

Üniversite 19 fakülte ve enstitüde eğitim vermektedir. 97 farklı ülkeden toplam 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite ayrıca 400 profesörü bünyesinde barındırmaktadır. Üniversite 5 farklı programda İngilizce lisans eğitimi vermektedir. Bunlar “Temel Enformatik ve Bilgi Teknolojisi”, “Ekonomi”, “Uluslararası İlişkiler” ile lisans programı, “Matematik ve Bilgisayar Bilimi” ve “İşletme” ile yüksek lisans programı olarak sıralanmaktadır. 

Lisans eğitimini yukarıda belirtilen programlar dışında farklı bir programdan almak isteyen fakat daha önce yeterli düzeyde Rusça eğitim almamış öğrenciler okulun hazırlık programına kayıt olarak hazırlık eğitimi alabilmektedir. 2011’den beri QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk 700’de kendine yer bulan üniversite, BRICS Ülkeleri Sıralaması’nda 72. sırada, EECA Üniversiteler Sıralaması’nda ise 65. sırada bulunmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA