Rusya Bayrağı

Rusya

Novosibirsk Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

Rusya’da bulunan “Ulusal Araştırma Novosibirsk Devlet Üniversitesi” veya diğer adıyla “Novosibirsk Devlet Üniversitesi”, 1958 yılında Sovyetler Birliği kararıyla ulusal araştırmayı geliştirmek amacıyla kurulmuş bir eğitim kurumudur ve devlet üniversitesidir.

Devlet üniversiteleri, bir ülkenin akademik başarısının nişanesi olan eğitim kurumlarıdır. Bir ülkenin eğitim sistemine verdiği önemi vurgulayan ve bu sebepten dolayı uluslararası bir prestij aracı olan devlet üniversiteleri aynı zamanda ülkenin gelecek nesillerinin de etkili bir eğitimle yetişmesinin garantisi olduğu için üzerine büyük yatırım yapılan kurumlardır. Bu sebepten dolayı kendi prestijine ve gelecek nesillerinin akademik avantajına ve dolayısıyla dünyadaki konumuna önem veren ülkeler çoğunlukla gelişkin bir devlet üniversitesi ağına sahiptirler.
 

Ülkemizde bulunan devlet üniversiteleri genel yapı itibarıyla kötü değildirler ancak son yıllarda eğitimde nitelikten ziyade niceliğin öne çıkması devlet üniversitelerimizin kalitesini düşürmüştür. Bu sebepten dolayı pek çok Türk öğrenci yurtdışında alınabilecek bir eğitimi tercih etmeye başlamışlardır. Çünkü yurtdışında eğitim veren devlet üniversiteli işler bir akademik yapıyla beraber gelişime her zaman açık ve liyakata yönelik bir yaklaşım sergilemektedirler. Bu sebepten dolayı da prestijlerini ve tercih edilebilirliklerini her geçen gün arttırmaktadırlar.

Çar 1. Petro döneminden bu yana devlet üniversitelerine büyük bir yatırım yapan Rusya, yurtdışında kaliteli bir eğitim almak isteyen sayısız öğrencinin tercihi olmuş bir ülkedir. Sınavsız bir eğitim seçeneği sunması ve sağladığı ekonomik avantajlar sayesinde Rusya akademik saygınlığını her geçen gün arttırmakta olan bir ülkedir.

Rusya’daki Sibirya bölgesinin en iyi üniversitesi olarak değerlendirilen kurum aynı zamanda Rusya’nın en iyi 3. üniversitesidir. Üniversite, 2009 yılından itibaren “Novosibirsk Devlet Üniversitesi” ismiyle anılmaya başlanmıştır. Kurumda dünyaca ünlü bilim merkezi Akademgorodok bulunmaktadır. Üniversitede 48 farklı ülkeden 1600’den fazla öğrenci yüksek öğrenim görmektedir.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi’nde görev alan öğretim üyelerinin %80’ini bilim adamları oluşturmaktadır. Dolayısıyla eğitim dünya standartlarındaki bilimsel başarılarla çok yakından ilişkilidir. Novosibirsk Devlet Üniversitesi 2018 yılının dünyanın en iyi 1000 üniversiteleri listesinde ilk 250. sırada yer almaktadır. Astronomi ve Fizik alanındaysa dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasına girmeyi başarmış bir kurumdur. Üniversite kampüsü Novosibirsk şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kampüsün içinde üniversite yurtları, spor merkezi, stadyum, 35 bilimsel enstitü ve yenilikçi bir teknopark mevcuttur.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi, Rusya’daki devlet üniversitelerinin genelinde olduğu gibi bünyesindeki öğrencilere kendi yurtlarında konaklama imkanı tanıyan bir üniversitedir. Üniversitenin kampüs içindeki öğrenci yurtları 2 veya 3 kişilik odalardan oluşan, kamera sistemi, internet bağlantısı, kat ve bina güvenliği bulunan lüks mekanlardır. Yurt ücreti 30 – 60$ arasında olan üniversitenin yurtlarının ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır.

Yurtdışındaki üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret ederek, alanında kendini geliştirmiş uzman eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA