Almanya Bayrağı

Almanya

Nürnberg Üniversitesi

Genel Bilgiler

Nürnberg Erlangen Friedrich Alexander Üniversitesi ya da kısaca Nürnberg Erlangen Üniversitesi 1743 yılında Bavyera eyaletinin Nürnberg kentinde kurulan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. 38.771 öğrencisi bulunan üniversitede bu öğrencilerin 5.096’sını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 261 bölümde eğitim veren üniversitede 579 profesör görev almakta ve öğrencilere eğitim vermektedir. 

 

Üniversitenin arşivi, Margrave Friedrich tarafından kurulan ve daha sonra Margrave Alexander tarafından genişletilen Üniversite tarihine ait tüm arşivlerin merkezi saklama yeridir. Koleksiyonun çoğunluğu genel idare, insan kaynakları, öğrenci işleri, muhasebe ve varlık yönetimi ile ilgili büyük ölçüde eksiksiz idari belgelerden oluşmaktadır.

 

Ayrıca, sırasıyla 1928 ve 1966'da kurulan dört orijinal fakülteden - teoloji, hukuk, tıp ve beşeri bilimler ve sosyal bilimler - ve Fen ve Mühendislik Fakültesi belgelerini içerir. Arşivin diğer bir kısmı, 1961’de FAU’ya entegre edilmiş olan eski Nürnberger Handelshochschule’den ve 1972’de Üniversitenin bir parçası olan Nürnberger Pädagogische Hochschule’nin materyallerinden oluşuyor. Üniversitedeki bu belgelerin çoğu bağış yolu ile toplanmıştır ve üniversite halen bağışlara açıktır. Çok az sayıda dokümanın, özellikle savaş dönemlerinde kaybedilmesine rağmen, Üniversite Arşivi, 260 yılı aşkın FAU tarihinin az çok tam bir kaydını sunmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA