Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa Devlet Tarım Üniversitesi

Genel Bilgiler

1918 yılından bu yana eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden bir eğitim kurumu olan Odessa Agrarian Üniversitesi, Ukrayna’nın en eski tarım üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kurulduğu ilk yıllarda Tarım Enstitüsü olarak bilinen kurum 2001 yılında günümüzdeki adını alarak eğitim hayatını sürdürmüştür. Tarımsal üretimin gelişiminde ve sayısız tarım sektöründe kalifiye bir personelin yetişmesinde önemli bir görev üstlenen üniversite son derece modern ekipmanlar ile eğitim hayatını devam ettirmektedir. Okulun sağladığı avantajlar ve alanında uzman akademisyenler, bu okulda yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin dikkatini çeken temel faktörlerdendir. Ukrayna’nın bu köklü üniversitesi bünyesinde 6000 öğrenci barındırmaktadır ve bu öğrencilerin 2800’ü tam zamanlı eğitim görürken, diğerleri yarı zamanlı eğitim görmektedirler.


Başarılı öğrencilerine cömert bir burs imkânı sağlayan Odessa Agrarian Üniversitesi, yurtdışındaki pek çok üniversitenin ve eğitim kuruluşunun da dikkatini çekmiştir. Akademik başarıya fazla önem veren okul, uluslararası birçok organizasyona katılarak eğitim kalitesini her geçen gün arttırmayı hedeflemektedir. Bilimsel çalışmalara katılan öğrencilerine hibe vererek de adını duyuran üniversitenin eğitim kadrosunda 390 eğitim görevlisi ve 40 profesör görev yapmaktadır. 36 farklı bölüm seçeneğinin bulunduğu kurum eğitim hayatına başladığından bu yana 40.000’den fazla mezun vermiştir ve bu mezunların 30.000 kadarı tarım uzmanlarından ve öğretmenlerden oluşmaktadır.

Son derece geniş ve kapsamlı bir kurum olan üniversitede 7 adet fakülte bulunmaktadır. Bir yıllık zorunlu hazırlık eğitimini bitiren öğrenciler kendi istekleri doğrultusunda istedikleri bölümü seçebilirler. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler ise master ve doktora eğitimlerini bu kurumda alabilirler.

Şaşırtıcı derecede kaliteli bir eğitim veren bu kurum dolayısıyla donanımlı akademik binalar ve öğrencilerin her türlü ihtiyacına yardım edecek noktalarla doludur. Okulda yurtlar, restoranlar, öğrenci sağlık merkezleri, kafeler, çiftlikler ve tarım kütüphaneleri gibi alanlar mevcuttur. Eğitimlerini çiftlikler, sanayi üsleri, sebze tesisleri, et tesisleri, şarap imalathaneleri ve çiftliklerde alan öğrenciler mezun olduklarında iyi bir tarım uzmanı olarak iş hayatına başlarlar. Ukraynalı öğrencilerin yanı sıra yabancı öğrencilere de büyük değer biçen okul bu öğrenciler için 1 yıllık bir hazırlık eğitimi vermektedir ve bu yılda öğrenciler yabancı dillerini geliştirme ve ilerletme fırsatı bulurlar.

Yurtdışında tarım eğitimi alabileceğiniz üniversiteler arasında en iyilerden biri olan  Odessa Agrarian Üniversitesi, köklü ve saygın eğitiminin yanında pek çok sosyal aktiviteye olanak vermektedir. Özellikle Ukrayna’nın öğrenci dostu olmasından dolayı, yurtdışında üniversite okumak isteyler için oldukça cazip bir ülkedir diyebiliriz.

Yurtdışı üniversiteleri hakkında bilgi almak, Ukrayna üniversitelerinin hangileri olduğunu öğrenmek ve  Odessa Agrarian Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak için; Draft Yurtdışı Eğitim’in, yurtdışı eğitimi konusunda uzman eğitim danışmanları ile İstanbul, İzmir ve Ankara ofislerinde görüşebilir, yurtdışı öğreniminizi en doğru şekilde başlatabilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA