Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa I. I. Mechnikov Ulusal Üniversitesi

Genel Bilgiler

Ukrayna’nın en eski üniversitelerinden biri olan Odessa I. I. Mechnikov Ulusal Üniversitesi, 1865 yılında kurulmuş olup Avrupa tipi bir yükseköğrenim kurumudur. Doğa bilimleri ve beşeri bilimler alanlarında eğitim veren bu üniversite, 21. Yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyal bilimler, uluslararası ekonomik ilişkiler, gazetecilik, mikrobiyoloji ve diğer modern alanlara da yönelerek kaliteli eğitim programlarını uygulamaya koymuştur.

Üniversitenin çalışmaları, Avrupalı eğitim ve bilim merkezleri tarafından takdirle karşılanmaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği’ne üyedir. OMUÜ, yükseköğrenim alanında uluslararası kuruluşların çalışmalarına da aktif katılım göstermektedir. OMUÜ kampüsünde yüzlerce yabancı öğrenci eğitim görmektedir.

Ukrayna’nın en öğrenci dostu kentlerinden biri olan Odessa’da faaliyet gösteren bu üniversite, Bilişim ve Sosyal Teknolojiler Enstitüsü, Matematik, Ekonomi ve Mekanik Enstitüsü, Sosyolojik Bilimler Enstitüsü gibi enstitülere de ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede eğitim veren fakülteler ise Biyoloji Fakültesi, Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi, Tarih Fakültesi, Romans & Germen Filoloji Fakültesi, Gazetecilik, Reklamcılık ve Yayıncılık Fakültesi, Fizik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, gibi daha pek çok fakülteden oluşur.

OMUÜ’de çok gelişmiş bir Bilim Kütüphanesi ve çeşitli müzeler de bulunmaktadır. Öğrenciler, Spor ve Dinlenme Tesisleri’nden de faydalanabilirler.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA