Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Genel Bilgiler

Sanayi devriminden bu yana insanın genişleyen temel ihtiyaçlar skalasında büyük bir önem teşkil etmeye başlayan inşaat ve mühendislik alanları Türkiye üniversitelerinin gerektirdiği yüksek puanlar dolayısıyla pek çok öğrencinin eğitimini yurtdışında almayı seçtiği alanlardır.

İyi bir inşaat ve mühendislik eğitimini sağlayabilecek ülkelerin başında da Sovyetler Birliği'nden bu yana gelişkin bir mühendislik ve inşaat sanayii alt yapısına sahip olan Ukrayna gelmektedir. Öğrenci dostu Ukrayna, öğrencilere sınavsız eğitim şansı sunmakla beraber öğrenci ailelerine de sadece kimlikleriyle ülkeye giriş hakkı tanımaktadır ve bu alanda eşi olmayan bir ülkedir.

1930 yılından beridir eğitim ve öğretim hayatını sürdürmekte olan Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Üniversitesi, Ukrayna'nın en önemli üniversiteleri arasındaki yerini korumaktadır. Kendini geliştirmek adına AB Üniversiteler Birliği'ne giriş yapmış olan üniversitede, çok sayıda  eğitim binası, özel laboratuvarlar, bilgisayar odaları, yabancı dil laboratuvarları ve geniş bir kütüphane bulunmaktadır. Odessa İnşaat ve Mühendislik Akademisi'nin öğrencilerine sağladığı cömert yurt imkanları da mevcuttur. Okulun içerisinde yer alan farklı yurt seçenekleri, yabancı öğrenciler için oldukça önemlidir. Öğrencilerinin öğrenim hayatının yanı sıra kültürel ve spor faaliyetleriyle de ilgilenen üniversite spor merkezleriyle de ismini duyurmuştur.

Kurumun bulunduğu Odessa şehri Karadeniz'deki en büyük limanlardan birisine sahiptir. Şehirde 22 adet üniversite bulunduğundan dolayı bir öğrenci kenti de olan Odessa'da öğrencilere yönelik kafe ve eğlence merkezleri de bulunmaktadır. Ukrayna'nın en büyük 3 şehri arasında bulunan Odessa'da yaklaşık olarak 200.000 öğrenci bulunmaktadır. Yurtdışı eğitimi düşünen öğrenciler için Odessa şehri, inşaat ve mühendislik alanında uzmanlaşmak isterken yabancı dil geliştirme amacı olan öğrenciler için son derece doğru bir tercih olacaktır. Konaklama, yeme-içme, eğlence ve kültürel faaliyetler gibi etkinlikler için de Odessa son derece uygundur. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bu kentte anadil olarak Ukraynaca ve Rusça konuşulmaktadır ve Odessa İnşaat ve Mühendislik Üniversitesi'nin verdiği hazırlık eğitimleri sayesinde öğrenciler bu dilleri çok kolay öğrenebilmektedirler.

Yabancı dil açısından yurtdışı eğitimini seçen öğrenciler için son derece avantajlı olan üniversitenin eğitim dili, dünya pazarında da önemli bir yeri olan Rusça'dır. 4 yıllık eğitim sonucunda Rusça'yı anadili gibi konuşma becerisine sahip olan öğrenciler bundan dolayı bir çok farklı alanda iş bulma imkanına da kavuşurlar. Öğrenciler için birden fazla farklı fakülte seçeneğinin sunulduğu eğitim kurumunda başarı puanına bakılmaksızın yerleşme yapılmaktadır. Öğrencilerine geniş kapsamlı bir yüksek lisans ve doktora eğitimi de sunan kurum sadece lisans öğrencilerinin değil teknik alanlarda akademik kariyer hırsı olan öğrencilerin de tercihidir. Ayrıca okulun ücretleri de Ukrayna'daki diğer kurumlara göre görece ucuzdur.

Ukrayna'da inşaat ve mühendislik bölümü okumak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim'in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA