Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi

Genel Bilgiler

1930’da kurulan OGASA, Ukrayna eğitim sisteminde en yüksek seviyede akredite edilmiş bir eğitim kurumudur. 1991’den itibaren Avrupa ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi olup 2007’de Bologna Anlaşması’nı imzalamıştır. Bu anlaşma uyarınca eğitim süreci Lisans, Uzmanlık ve Yüksek Lisans seviyelerinde verilmektedir.

Akademi’de Mimarlık Enstitüsü, İnşaat Teknolojileri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Enstitüsü, Mühendislik ve Ekolojik Sistemler Enstitüsü bulunmakta olup İnşaat, Ekonomi ve İnşaat Yönetimi, Endüstriyel ve Konut İnşaat Tasarımı, Hidroteknik ve Ulaştırma İnşaatı gibi bölümlerde eğitim verilmektedir. 

Akademi bünyesindeki 43 departmanda 585 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi çalışmakta olup bunlardan 87’si profesör, 258’i ise doktoralı öğretim üyesi statüsündedir. Yaklaşık 9.000 öğrenci Akademi bünyesinde eğitim almaktadır. Kütüphanesinde 500.000’den fazla kitap bulunmaktadır.

Akademi bünyesinde 4 Branş Akademisi faaliyet göstermektedir. Bu akademiler, İnşaat Akademisi, Mühendislik Akademisi, Mimarlık Akademisi ve Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Sistemleri Akademisi’dir. OGASA, Avrupa ve Asya’da 20’den fazla üniversite ve enstitü ile akademik işbirliği programları yürütmektedir. 

Akademik etkinliklerin yanı sıra, üniversite bünyesinde spora da büyük önem verilmektedir. 2.000’den fazla öğrenci farklı seviyelerde spor müsabakalarında aktif katılım göstermektedir. Akademi öğrencileri Thai Box, atletizm, basketbol gibi alanlarda pek çok ödül almıştır. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA