Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa Politeknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Odesa Ulusal Politeknik Üniversitesi (OUPÜ), Ukrayna’nın güneyindeki en eski yüksek teknik eğitim kurumudur. Odesa Politeknik mezunları uzun yıllardır hem Ukrayna’nın hem de dünya bilim ve teknolojisinin gelişimine katkıda bulunmakta olup yaklaşık 91 ülkeden öğrenci bu kurumda eğitim görmektedir.

1918 yılında kurulan Odesa Politeknik, köklü ve gelenekleri olan bir eğitim kurumudur. Yıllar içinde Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden, en önemli eğitim ve araştırma merkezlerinden biri haline gelerek bilim ve eğitimin gelişiminde büyük rol oynamıştır. Bünyesinde dünyaca tanınan pek çok bilim insanı ve araştırmacı görev yapmaktadır.

Üniversite, Ukrayna ve diğer ülkelerden pek çok girişim, şirket, organizasyon, akademik ve bilimsel araştırma kurumları ile aktif ve kreatif işbirliğini sürdürmekte ve yeni işbirliği anlaşmalarına imza atmaktadır. 

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi, eğitim, araştırma ve teknoloji faaliyetleri nedeniyle bugüne kadar şu ödülleri almıştır: Ukrayna Yüksek Konseyi Diploması (1968), Emeğin Kızıl Bayrağı Nişanı (1977), Ukrayna Bakanlar Kurulu Diploması (1998). Bunun yanı sıra üniversite personeli 1977’de Ukrayna Onur Kurulu’na dahil edilmiş, 2001 yılında ise üniversiteye “Ulusal” statüsü verilmiştir.

Odesa Politeknik, günümüzde Avrupa eğitim kurumlarıyla rekabet etmektedir. Üniversite bünyesinde 54 uzmanlık alanında eğitim verilmektedir. Bugüne kadar 80.000’in üzerinde mezun yetiştirmiştir. Günümüzde, dünya genelinde 91 ülkeden yaklaşık 4.000 öğrenci OUPÜ’de eğitim görmektedir. Mevcut durumda üniversite bünyesinde 11 enstitü, 2 fakülte ve 64 departman bulunmaktadır. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA