Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

Genel Bilgiler

Odessa, Ukrayna’nın denize açılan kapısı olarak bilinir ve Ukrayna’nın denizcilik sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. 80 yıl önce Odessa’da kurulan “Vodniy Enstitüsü” adlı Su Taşımacılığı Enstitüsü, bunun kanıtlarından biridir. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, tüm eğitim düzeylerinde (Lisans, Uzmanlık, Yüksek Lisans) mezun veren çok yönlü bir eğitim kurumudur. ONMU mezunları, deniz ve nehir gemiciliği sektörlerinin her alanında görev alabilirler.

ONMU, 12 Haziran 1930’da Odessa Su Taşımacılığı Mühendisleri Enstitüsü adıyla kurulan köklü bir kurumdur. Üniversite faaliyetlerinin eğitim ve bilimin gelişimi açısından ulusal ve uluslararası ölçekte taşıdığı önemin bir nişanesi olarak, 26 Şubat 2002’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile “Ulusal” statüsünü kazanmıştır.

ONMU, Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanlığının gözetiminde olum en yüksek (4. Kademe) seviyede akreditedir. 2003’te ISO 9001:2000 adlı uluslararası kalite yönetim sistemleri sertifikasını başarıyla kazanmıştır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin üyesi olduğu organizasyonlar arasında Avrupa Üniversiteler Birliği (EAU), Güney Doğu Avrupa Taşımacılık Araştırmaları Birliği (SETREF), Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği (IAMU) ve Magna Charta Universitatum yer almaktadır. Ayrıca Orta Avrupa Girişimi (CEI) Üniversiteler Ağının Ukrayna Koordinatörüdür.

ONMU, 1950’den beri yabancı ülkelerin denizcilik sektörleri için personel yetiştirmiştir. Bu süreçte Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan 90’ın üzerinde ülkeden gelen öğrenciler Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden başarıyla mezun olmuştur. Üniversitede 7 fakülte bulunmakta, toplamda 12 uzmanlık alanında uzman yetiştirilmekte ve yeniden eğitim verilmektedir. Öğretim dili Rusça olup lisans eğitimlerinde bir yıl hazırlık sınıfı okunmaktadır. ONMU, 55 profesör ve 421 öğretim üyesiyle Ukrayna’nın en önemli ve prestijli denizcilik üniversitesidir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA