Polonya Bayrağı

Polonya

Collegium Civitas Üniversitesi

Polonya Yaşam Koşulları
Mezun Öğrencilere Sorun.

Draft Eğitim ile Polonya'da eğitim alan ve mezun olan öğrencilere, tercih ettiğiniz üniversite, bölüm ve Polonya'da yaşam hakkında görüşme yapabilirsiniz.

GÖRÜŞME TALEBİ İÇİN TIKLAYINIZ

Polonya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için Polonya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

Avrupa'nın kendine has ülkelerinden biri olan Polonya'da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım otobüs, tramvay, troleybüs, metro ve tren ile yapılmaktadır. Şehir içi ve şehir dışı ulaşım oldukça rahat ve konforludur. Öğrenciler için aylık paso seçeneği bulunmaktadır ve hemen hemen tüm ulaşım araçlarında aktif olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca şehir içi ulaşımında pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bisiklet kullanmanız mümkündür. Bisiklet kullanımı ile beraber aylık ulaşım giderlerinizi oldukça düşürebilir ve şehrin manzarasının keyfini de doyasıya çıkarabilirsiniz

Polonya'da Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Şehiriçi Otobüs Bileti 3.00 4.00 3.50
Öğrenci Aylık Paso Ücreti 20.00 40.00 30.00
Yeme-İçme

Avrupa ülkelerinin çoğunluğuna kıyasla ekonomik açıdan son derece uygun olan Polonya, yeme içme maliyetleri açısından da son derece uygun ve lezzetli seçenekler sunmaktadır. Türk damak tadına yakın lezzetleri ile bilinen ülkenin en sevilen lezzetlerinden biri Sanok yemeğidir. Sığır etinin özel bir sos ile harmanlanmasıyla hazırlanan bu yemek türü pek çok öğrenci, turist ve gezgin tarafından da tercih edilmektedir. Polonya’nın en önemli yöresel lezzetlerinden bir diğeri de Flaki Çorbası’dır. Bu çorbanın içerisinde sığır eti, havuç, maydanoz ve bol miktarda baharat yer almaktadır. Baget ekmeklerinin üzerine istediğiniz malzemeyi ekletebileceğiniz bir lezzet olan Zapiekanka da ülkede kolaylıkla bulabileceğiniz atıştırmalıklardan bir tanesidir.

Polonya'da Yeme-İçme Masrafları En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 10.00 25.00 17.50
1 kg et 15.00 25.00 20.00
1 kg meyve 2.00 3.00 2.50
1 kg sebze 2.00 3.00 2.50
Günlük Yemek Masrafı 10.00 25.00 17.50
Konaklama

Polonya’nın pek çok yerinde ve özellikle Varşova'da ucuz hostellerde dahi kaliteli hizmet alabilmeniz mümkündür. Şehrin turistik merkezlerine en yakın mesafede olan Old Town, turistler ve öğrenciler tarafından konaklamak için en çok tercih edilen bölgedir. Erasmus programı sayesinde Varşova’yı tercih eden öğrenciler, genellikle Mokotow ve Miodowia çevresindeki apartmanlardan kiralık daire veya oda tutmaktadır. Ev ve hostel seçeneklerinin yanında barınma konusunda en çok tercih edilen yerlerin başında öğrenci yurtları gelmektedir.

Polonya'da Konaklama Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama Yurt Kirası 400.00 1000.00 700.00
Ortalama Ev Kirası 1000.00 1200.00 1100.00
Sosyal Yaşam

Öğrenciler ve turistler için bir çok sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan Polonya'da neredeyse her hafta bir festival ile karşılaşmanız mümkündür. Bunlardan en popüler olanı bir müzik festivali olan Varşova Sonbaharı’dır. Bu festival genellikle Eylül ayının ikinci haftası başlamakta olup sekiz gün sürmektedir. Bununla birlikte Varşova Yaz Caz Günleri, Mozart Festivali, Festival of Old Music gibi pek çok farklı müzik etkinliği de Polonya'da müzikseverleri bir araya getirmektedir. Ayrıca her yıl Ekim ayında Varşova Film Festivali sanatseverlere kapılarını açmaktadır.

 

Ülkede birbirinden değerli sanat galerisi, müze ve tarihi yapı da bulunmaktadır. Ulusal Müze, Zacheta Uluslararası Sanat Galerisi, Kopernik Bilim Merkezi, Çağdaş Sanat Merkezi, Modern Sanat Müzesi, Varşova Tarih Müzesi, Leh Tarihi Müzesi, Özgürlük Müzesi, Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, Spor ve Turizm Müzesi, Komünizm Müzesi, Karikatür Müzesi bunlardan sadece bir kaçıdır. Müze giriş fiyatları ya da festival biletleri oldukça uygun ve çoğu ücretsizdir.

Polonya'da Sosyal Yaşam Giderleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama aylık sosyal etkinlik harcamaları 100.00 120.00 110.00