Polonya Bayrağı

Polonya

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Genel Bilgiler

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, 1919 yılında kurulmuş olup, Polonya'nın en eski Güzel Sanatlar akademilerinden biridir. Kurum, 1919'da Dekoratif Sanatlar Okulu olarak kurulduktan sonra Devlet Sanat Enstitüsü'ne dönüştürülmüştür. 1946'da Devlet Güzel Sanatlar Lisesi olarak yeniden adlandırılmıştır. Eylül 1996'da okul, Akademi statüsüyle tanındıktan sonra tekrar isim değiştirmiştir. Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, 14 yıl sonra Poznan "Sanat" Üniversitesi olmuştur.

Okulun adının sıkça değişmesi, yapısının ve fakültelerinin sürekli kendini geliştiriyor olmasının yanı sıra, devamlı dönüşümlere maruz kalan bir Akademi geleneğine sahip olmasından, sanatsal ve entelektüel değerler arayışına açık yaklaşımından kaynaklanmaktadır. Okul, klasikten modern döneme kadar çeşitli konseptleri ve birçok sanat disiplinini her zaman bir potada eritmeyi başarmış, hiçbir zaman tek bir sanat, tasarım ya da estetik doktrininin baskın olmasına izin verilmemiştir.

Üniversite Bilgisi
Üniversitede yaklaşık 1500 öğrenci ve 213 akademik personel bulunmaktadır. Okul, öğrencilerine lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim vermektedir. Üniversite, Ceepus ve Erasmus ile yapmış olduğu iş birliği kapsamında Avrupa'nın birçok yerinden öğrenciyi ağırlamaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA