Çekya Bayrağı

Çekya

Prag Ekonomi Üniversitesi

Genel Bilgiler

1953 yılında kurulan Prag Ekonomi Üniversitesi (VŠE), Çekya’nın en büyük ekonomi üniversitesidir. VŠE, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında başvuru sahiplerine geniş bir yelpazede pek çok çalışma alanı ve dallar sunan altı fakülteye sahiptir. Finans ve Muhasebe Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Bilişim ve İstatistik Fakültesi ve İktisat Fakültesi, Prag’ın merkezinde yer almaktadır. İşletme Fakültesi ise Jindřichův Hradec kasabasında yer almaktadır. VŠE'de sunulan eğitimler Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi (ECTS) gereksinimlerini karşılamaktadır.

Mevcut durumda VŠE'de yaklaşık 16.000 öğrenci eğitim görmektedir. Başvuru sahiplerinin sayısı her yıl üniversitenin kapasitesini önemli ölçüde aştığı düşünülürse bu konuda bir rekabet yaşandığını söylemek yanlış olmaz. VŠE, Çekçe, İngilizce ve Rusça lisans bölümleri sunmaktadır; yüksek lisans eğitim alanları ise Çekçe ve İngilizce sunulmaktadır. VŠE'de 2007 yılından beri Engelli Öğrenciler Merkezi bulunmaktadır.

VŠE hem Çekya’da hem de yurtdışında oldukça takdir gören bir üniversitedir. Kredi sisteminin doğru şekilde uygulanması sayesinde Avrupa Komisyonu tarafından “ECTS Etiketi” ve “DS Etiketi” ile onaylanmıştır. Her iki sertifika da VŠE'nin yurtdışındaki üniversitelerle kurduğu ve kuracağı ortaklıklardaki güvenilirliğini ortaya koymaktadır. İşletme Fakültesi EQUIS tarafından akredite edilmiş olup dünyadaki işletme okulları arasında ilk %1’lik dilimde yer almaktadır. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA