Almanya Bayrağı

Almanya

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH)

Genel Bilgiler

RWTH Aachen Üniversitesi - Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

RWTH Aachen Üniversitesi veya orijinal ismi ile Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen; Almanya’daki Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Aachen kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Almanya’daki Mühendislik ve Teknoloji alanlarında lider üniversitelerden biri olan RWTH Aachen Üniversitesi’nin uluslararası şirketler ve Almanya’da bulunan birçok şirketle partnerliği bulunmaktadır.

RWTH 2020: Meeting Global Challenges

RWTH Aachen Üniversitesi'nde 2018 yılı verilerine göre 45.256 öğrenci eğitim görmekte ve bu öğrencilerin 10.455’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite bünyesinde toplamda 5.695 öğretim üyesi ve 564 profesör yer almaktadır. RWTH Aachen Üniversitesi “RWTH 2020: Meeting Global Challenges” isimli projesiyle Almanya’daki elit üniversiteler arasına girmeye hak kazanmış ve çeşitli fonlar elde etmiştir. Üniversite aynı zamanda, endüstri ile her zaman yakın ilişkiler kurmuş ve her Alman şirket grubunun beş kurul üyesinden biri Aachen’den mezun olmuştur. RWTH Aachen Üniversitesi ayrıca Avrupa'daki önde gelen dört teknoloji üniversitesinin stratejik bir ortaklığı olan IDEA Ligi'nin kurucu üyelerinden biridir. Üniversite aynı zamanda TU9, Alman Araştırma Cemiyeti (DFG) ve Avrupa’nın En İyi Endüstriyel Yöneticileri’nin bir üyesidir. 

Almanya'nın En İyi 2. Üniversitesi

QS 2019 Dünya sıralamasına göre RWTH Aachen üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji alanında Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında 44. sırada yer almaktadır ve bu sıralamada Münih Teknik Üniversitesi’nden sonra en iyi 2. Alman üniversitesidir. Ayrıca Wirtschaftswoche dergisinde her yıl yayımlanan, en büyük 500 Alman şirketinin yöneticileri tarafından oylanarak hazırlanan üniversite sıralamasında RWTH Aachen Üniversitesi, son üç yıldır ilk iki sırada yer almıştır. Özellikle Elektrik Mühendisliği ve Doğa Bilimleri Fakülteleri, listenin hazırlandığı ilk yıldan beri birinci sıradaki yerlerini korumakta ve fakülteler, akademik çalışmalarını uluslararası düzeye taşımaktadır. 

Üniversite Kampüsü

RWTH Aachen Üniversitesi'nin 620 dönümlük büyük kampüsü, Aachen şehrinin kuzey-batı kesiminde yer almaktadır. Bu kampüste İki ana alan vardır; şehir merkezi ve Melaten bölgesi. Üniversitenin ana binası; SuperC öğrenci merkezi, Aachen Katedrali, Audimax (en büyük konferans salonu) ve ana yemekhane ile şehir merkezine 500 m uzaklıktadır. Bu binalara ek olarak 217 yılında, Araştırma ve Öğrenme Merkezi Oditoryumu (CARL) olarak adlandırılan yeni bir bina açılmıştır. 

2017 mali yılı itibarıyla 948 milyar Euro’luk bütçesi bulunan üniversitenin bu bütçesini, 331,6 milyon Euro’luk araştırma vb. kaynaklardan  gelen dış kaynaklar geliri ve 616,4 milyon Euro’luk devlet fonu oluşturmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA