Almanya Bayrağı

Almanya

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH)

Genel Bilgiler

RWTH Aachen Üniversitesi veya Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, Almanya’daki Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Aachen kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Almanya’daki Mühendislik ve Teknoloji alanlarında lider üniversitelerden biri olan RWTH Aachen Üniversitesi’nin uluslararası şirketler ve Almanya’da bulunan birçok şirketle partnerliği bulunmaktadır.

RWTH Aachen Üniversitesinde 2018 yılı verilerine göre 45.256 öğrenci eğitim görmekte ve bu öğrencilerin 10.455’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite bünyesinde toplamda 5.695 öğretim üyesi ve 564 profesör yer almaktadır. RWTH Aachen Üniversitesi “RWTH 2020: Meeting Global Challenges” isimli projesiyle Almanya’daki elit üniversiteler arasına girmeye hak kazanmış ve çeşitli fonlar da kazanmıştır.

Üniversite, endüstri ile her zaman yakın ilişkiler kurmuştur ve her Alman şirket grubunun beş kurul üyesinden biri Aachen’den mezun olmuştur. RWTH Aachen Üniversitesi ayrıca Avrupa'daki önde gelen dört teknoloji üniversitesinin stratejik bir ortaklığı olan IDEA Ligi'nin kurucu üyelerinden biridir. Üniversite aynı zamanda TU9, Alman Araştırma Cemiyeti (DFG) ve Avrupa’nın En İyi Endüstriyel Yöneticileri’nin bir üyesidir.

QS 2019 Dünya sıralamasına göre RWTH Aachen üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji alanında Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında 44. sırada yer almaktadır ve bu sıralamada Münih Teknik Üniversitesi’nden sonra en iyi 2. Alman üniversitesidir.

2017 mali yılı itibarıyla 948 milyar Euro’luk bütçesi bulunan üniversitenin bu bütçesini, 331,6 milyon Euro’luk araştırma vb. kaynaklardan  gelen dış kaynaklar geliri ve 616,4 milyon Euro’luk devlet fonu oluşturmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA